Wirus brodawczaka ludzkiego a kłykciny kończyste

Wirus brodawczaka ludzkiego czyli HPV (Human papillomavirus) i infekcje spowodowane tą bakterią należą do najczęstszych schorzeń przekazywanych drogą płciową. Do tej pory zdiagnozowano ponad 100 typów tego wirusa, przy czym co najmniej 30 przenoszonych jest poprzez kontakty seksualne. Zaniedbane i nieleczone mogą doprowadzić do rozwoju komórek rakowych.

Infekcja wirusami: HPV 6, (i /albo HPV 11, HPV 16, HPV 18, HPV 2, mogą doprowadzić do powstania kłykcin kończystych (inaczej : brodawka weneryczna, brodawka płciowa) (łac; condylomata acuminata). 

Kłykciny kończyste u kobiet przyjmują postać miękkich brodawek lub grudek ulokowanych  w okolicach krocza,  w pochwie, na wargach sromowych, odbycie czy szyjce macicy. W pierwszej fazie zarażenia brodawki mogą mieć wielkość kilku milimetrów – w kolejnej przekształcają się w kalafiorowate twory. Niebezpieczne również  dla kobiet w ciąży, mogą bowiem doprowadzić do zarażenia dziecka. U mężczyzn lokalizują się w okolicach prącia, na napletku, żołędzi , w okolicach wędzidełka , na skórze worka mosznowego, cewki moczowej a także w okolicach odbytu czy też w samym kanale odbytu. Kłykciny kończyste mogą również pojawić się w przełyku lub na dłoniach w postaci brodawek.

Czytaj też: http://rakszyjkimacicy.net.pl/przyczyny-raka-szyjki-macicy/

Zarażenie wirusem HPV następuje poprzez każdego rodzaju kontakty seksualne, również analne jak i oralne. Używanie prezerwatywy może zmniejszyć ryzyko zakażenia nawet o ok. 75%. Pierwsze zmiany pojawiają się po kilku tygodniach , ryzyko zarażenia utrzymuje się nawet do kilku miesięcy od stosunku z zarażonym partnerem. Najczęściej objawy pojawiają się w czasie trzech miesięcy od kontaktu seksualnego. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotne i ciepłe środowisko narządów płciowych.

Aby jak najlepiej zabezpieczyć się przez wirusem, ważne jest przestrzeganie w kontaktach seksualnych higieny. Zakażeniu sprzyja również duża liczba partnerów seksualnych , szczególnie gdy nie stosują oni  prezerwatyw.

Jeżeli istnieje podejrzenie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, w przypadku kobiety, warto zacząć od wykonania cytologii, która jednak nie daje pełnego obrazu choroby, jednak gdy już wiadomo, że nastąpiło zarażenie organizmu  należy wykonać badanie HPV. Wykonuje je się w laboratoriach molekularnych . Materiałem do badania u kobiety jest wymaz z pochwy, sromu lub szyjki macicy; u mężczyzny pobiera się materiał z rowka zażołędnego. Koszt takiego badania zaczyna się od ponad 100 zł w zależności od tego ile typów wirusa badamy  podczas jednej wizyty.

Badanie na HPV, można zamówić przez internet – profesjonalne badanie testem PCR: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/

Lekarze są zdania, że każda osoba aktywna seksualnie powinna wykonać badanie HPV przynajmniej raz w roku, podobnie jak cytologię. Powinny je wykonywać szczególnie osoby cierpiące na nawracające, podleczane stany zapalne dróg moczowo-płciowych kobiety oraz żołędzi u mężczyzn. Wskazaniem do wykonania badania HPV jest również wieloletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej i wkładek domacicznych, szczególnie jeśli w tym okresie cierpiało się na powracające stany zapalne.

Warto pamiętać, że zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego ma charakter nawracający. Często całkowite wyeliminowanie wirusa i usunięcie zakażenia jest niemożliwe. Jednak nawet częściowa eliminacja powstałych zmian może prowadzić do cofnięcia się pozostałych objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 61 = 66