Co to jest drożdżyca?

Kandydoza, zwana równie drożdżycą, to atakująca błony śluzowe choroba wywoływana przez grzyby Candida. Może pojawiać się w jakie ustnej oraz na narządach płciowych. W rzadkich przypadkach zajmuje również błony układu pokarmowego, z odbytem włącznie. Nieleczona, może pojawić się nawet na skórze i paznokciach.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są: niedostateczne utrzymywanie higieny osobistej, częste zmienianie partnerów, rezygnacja ze stosowania prezerwatyw, zła dieta, przebyte zabiegi chirurgiczne.

Objawy kandydozy

Masz objawy drożdżycy? zrób test - zamów badanie na drożdżycę, przez internet. KliknijPoczątkową trudność w leczeniu powoduje fakt, że drożdżyca przenosi się drogą płciową i początkowo nie daje uporczywych objawów – często osoby chore odczuwając pewien dyskomfort, zrzucają to na karb powstałych przy stosunku otarć, przesuszenia wrażliwych sfer intymnych przez źle dobrane kosmetyki, proszki do prania itp. Bywa również, że choroba rozwija się do pewnego czasu całkowicie bezobjawowo i wtedy tym większe jest prawdopodobieństwo zarażenia drugiej osoby. Jeśli jednak objawy wystąpią, są bardzo charakterystyczne i nie pozostawiają wiele wątpliwości w diagnostyce.

Objawy u kobiet:

  • pieczenie i świąd przedsionka pochwy i sromu

  • serowate, białe upławy

  • ból w czasie stosunku

  • białawy nalot na błonie śluzowej

  • zaczerwienienie i obrzęk stref intymnych

  • odczucie pieczenia przy oddawaniu moczu

Objawy u mężczyzn:

  • zaczerwienienie ujścia cewki moczowej

  • wyciek z cewki

  • pieczenie podczas oddawania moczu

  • białawy nalot na błonie śluzowej

U obu płci objawy mogą wystąpić również w ustach i okolicy odbytu, zwłaszcza w przypadku, jeśli osoba chora podejmowała stosunki oralne i analne. Również w tym przypadku najczęstszym objawem jest uczucie pieczenia, zaczerwienienie i nalot. Jeśli kandydoza zaatakuje układ pokarmowy, do objawów dołączają nudności i zgaga.

Leczenie kandydozy

Bardzo istotny w procesie leczenia drożdżycy jest czas trwania terapii. Zazwyczaj minimalny okres w zależności od stopnia nasilenia schorzenia to cztery do sześciu tygodni. Oczywiście w tym czasie chory powinien przyjmować leki i tak jak w przypadku każdej antybiotykoterapii, również terapia drożdżycy powinna być prowadzona nieprzerwanie przez określony czas, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej. W czasie terapii powinno się bezwzględnie zachowywać najwyższą higienę, między innymi stosować delikatne środki myjące dedykowane do stref intymnych, używać wkładek higienicznych, nosić bieliznę z przepuszczających powietrze materiałów.

Najczęstszymi lekami stosowanymi w leczeniu kandydozy są antybiotyki, między innymi Natamycyna, Nystatyna, Terbinafina, Naftifina. W zależności od miejsca wystąpienia ogniska choroby leki podaje się doustnie lub w postaci maści.

Diagnostyka drożdżycy

Wystąpienie objawów, chociaż charakterystycznych, nie daje stuprocentowej pewności w diagnostyce. Dlatego w przypadku kandydozy stosuje się także testy serologiczne i badania pod mikroskopem. Najnowszym sposobem wykrywania drożdżaków są testy PCR, które są w stanie wykryć materiał genetyczny grzybów. Co więcej, testy te są już na tyle łatwo dostępne, że można je nabyć przez internet i wykonać samodzielnie w domu. Należy jednak pamiętać, że po potwierdzeniu przypuszczeń za pomocą testu i tak należy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ antybiotyki są lekami na receptę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 3 = 5