Trichomonas vaginalis – rzęsistkowica

Rzęsistkowica jest to schorzenie pasożytnicze, które wywołane jest przez pierwotniaka zwanego Trichomonas vaginalis. Jest to choroba pasożytnicza dróg moczowo-płciowych człowieka, ale również zwierząt, która przenosi się wyłącznie drogą płciową. Rzęsistek pochodzi z grupy wiciowców i bytuje w drogach moczowo-płciowych człowieka. Formą inwazyjną rzęsistka jest trofozoit. Choroba na charakter wstępujący z pochwy, która przemieszcza się do szyjki macicy, a także do cewki moczowej. Jeżeli chodzi o mężczyzn to atakuje ona gruczoł krokowy, kanaliki wprowadzające do jąder, jak również najądrza. Często dochodzi także do zakażenia wyższych odcinków układu moczowego.  Choroba ma przebieg ostry i przewlekły. Rzęsistkowica ostra występuje u 30 procent kobiet oraz 10 procent mężczyzn.

Objawy rzęsistkowicy u kobiet

Rzęsistkowica częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Objawami tego schorzenia u kobiet jest na pewno w pierwszej kolejności ból i bolesne parcie na mocz, bóle w podbrzuszu, świąd oraz pieczenie w cewce moczowej, jak również upławy o przykrym zapachu, które są koloru żółtawozielonego.

Objawy poznasz również na tej stronie: https://drwenerolog.pl/choroby/rzesistkowica/

Potwierdzeniem wykrycia infekcji u kobiety jest badanie laboratoryjne wydzieliny pobranej z pochwy kobiety. Terapia polega na stosowaniu przez krótki okres czasu dwóch lekarstw: tynidazolu oraz metronidazolu.

Objawy rzęsistkowicy u kobiety mogą pojawić się już po 3 dniach od zakażenia, w tym czasie wykazują się obwite upławy oraz swędzenie pochwy.

W celu zapobiegania zarażeniu się tą chorobą powinniśmy dbać o higienę osobistą, często się myć, unikać przygodnych kontaktów seksualnych, korzystać tylko i wyłącznie ze swojej bielizny oraz ręczników, nie korzystać z publicznych toalet, jak również zrezygnować z kontaktów seksualnych z osobą chorą, jeżeli posiadamy wiedzę, iż ta osoba jest właśnie zarażona, bądź przechodzi proces leczenia.

Jeżeli chodzi o przewlekłą rzęsistkowicę u kobiet to jest ona ograniczona do zarażenia pochwy i cewki moczowej. Ujawniają się także mikroskopijne zmiany w komórkach nabłonkach szyjki macicy. Bakterii tej często towarzyszą również inne zakażenia bakteryjne i grzybicze, ponieważ wydzielina, która temu schorzeniu towarzyszy jest idealnym miejscem do rozpowszechniania się nowych bakterii.

Miejscem bytowania rzęsistka jest cewka moczowa, gruczoł krokowy oraz pochwa.

Objawy rzęsistkowicy u mężczyzn

Mężczyźni najczęściej są jedynie nosicielami choroby. Ujawni się mniej więcej trzy dni od zakażenia i przejawia się pieczeniem narządów płciowych, białym wyciekiem z cewki moczowej, bólem podczas oddawania moczu, podwyższoną temperaturą ciała, dreszczami, zaczerwieniem i swędzeniem cewki moczowej.

Prawidłowe leczenie rzęsistkowicy polega na przyjmowaniu antybiotyków, najbardziej skutecznym dla mężczyzn jest mertonidazol. Jeżeli mamy przypuszczenie, iż możemy być dotknięci tym schorzeniem, a wstydzimy się pójść do lekarza, to możemy zrobić test domowy PCR, którego cena apteczny to około 110 złotych. Test ma w 99% sprawdzalność.

Ważne jest także, aby przy każdym stosunku seksualnym zabezpieczać się prezerwatywą oraz nie współżyć z partnerem na czas leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 4 =