Wazektomia

Wazektomia to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji męskiej. Na światowym rynku medycznym zaobserwować można wzrost tendencji wykonywania tego zabiegu wśród mężczyzn. Jest to całkowicie bezpieczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Zabieg wazektomii polega na przecięciu ciągłości nasieniowodów, czyli tych przewodów, które są odpowiedzialne za wyprowadzenie plemników z jąder. Zabieg ten jest nieskomplikowany, wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymaga użycia skalpela czy zakładania szwów po zabiegu. Cały zabieg trwa około 3o minut. Pacjenci bardzo szybko wracają do zdrowia oraz do sprawności seksualnej po takim zabiegu.

Wazektomia nie działa zaraz po wykonaniu zabiegu, dopiero po wykonaniu badani po upływie 3 miesięcy należy wysłać nasienie do urologa, który wykonał zabieg. Jeśli urolog poinformuje pacjenta o możliwości rozpoczęcia współżycia bez zabezpieczeń, można odstawić dotychczasowe środki antykoncepcji. Jeśli po upływie 6 miesięcy  od wykonania zabiegu nadal w nasieniu będą znajdowały się plemniki ruchome, zabieg należy powtórzyć.

Wazektomia a prawo polskie

Obecnie nie ma jeszcze w Polsce przepisów prawa, które regulowałyby możliwości lub ograniczenia wykonywania zabiegu wazektomii. Każda klinika wykonująca zabieg powinna kierować się przede wszystkim dobrem pacjenta. Z doświadczenia lekarzy wykonujących zabiegi wazektomii na świadomość i pewność podjętej decyzji ma wpływ ilość posiadanych dzieci, stan cywilny, posiadanie partnera seksualnego. Osoby, które w młodym wieku decydują się na wykonanie takiego zabiegu zdecydowanie częściej żałują podjętej decyzji.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Zabieg wazektomii jest odwracalny, jednak nie gwarantuje przywrócenia płodności. Dlatego wazektomia uważana jest za jedną z najskuteczniejszych i trwałych metod antykoncepcji. Zabieg odwrócenia wazektomii nazywany jest wazo-wastomią i jest o wiele bardziej skomplikowany, trwa do kilku godzin oraz jest dużo bardziej kosztowny.

Czy wazektomia ma wpływ na życie seksualne?

Wazektomia nie zmienia na poziomu testosteronu, dlatego nie wpływa na libido pacjenta, nie wpływa także ani na wzwód, ani na wytrysk, nie zmienia się także objętość nasienia, gdyż plemniki stanowią jego znikoma cześć – od 2% do 5%. Wazektomia nie zmienia także intensywności orgazmów. a wręcz przeciwnie może zwiekszyć przyjemność z doznań seksualnych ponieważ przy tak wysokiej skuteczności tej metody antykoncepcyjnej odchodzi aspekt psychiczny tak zwanej niechcianej ciąży.

Wazektomia nie zwiększa ryzyka zachorowań na nowotwór jąder, nie zwiększa ryzyka chorób sercowo – naczyniowych, nie jest przyczyną przepukliny. Jednak nie chroni przed chorobami przenoszonymi droga płciową oraz HIV, dlatego podczas odbywania niestałych kontaktów seksualnych zaleca się dodatkowo stosować prezerwatywy.

Jeden komentarz do “Wazektomia

  • 4 kwietnia, 2018 o 11:44 am
    Bezpośredni odnośnik

    Czyli w Polsce każdy facet pełnoletni moze zrobic sobie taki zabieg? Dobrze wiedziec. Wiem ze w innych krajach sa jakies ograniczenia. Każdy pacjent powinien byc traktowany indywidualnie przeciez kqazdy ma swoje powody decyzji takiej a nie innej i na pewno taka decyzja nie jest pochopna.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1