Suchy kaszel – domowe sposoby leczenia

Kaszel to ciężka dolegliwość z punktu widzenia jej zwalczania. Ludzie potrafią męczyć się z nim przez długie tygodnie. Aby zapobiegać takim sytuacjom, warto jest dbać o profilaktykę, czyli wzmacniać naszą odporność. Gdy to się nie powiedzie, pozostaje nam leczenie kaszlu.

Wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu. Jeden to suchy kaszel, a drugi to kaszel mokry. W zależności od odmiany, zalecane jest inne leczenie. W przypadku pierwszego, liczy się łagodzenie podrażnień, a w przypadku drugiego, ułatwienie odkrztuszania.

Kaszel suchy

Suchy kaszel jest wyjątkowo męczący i zdarza się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zanim sięgniemy po środki z apteki, warto jest przetestować domowe sposoby leczenia i sprawdzić, czy taka naturalna metoda będzie dla nas najwłaściwsza. Dobrze znany jest chociażby syrop z cebuli. Świetnie łagodzi powtarzające się i uciążliwe ataki. Łagodzi też nieprzyjemne uczucie w gardle. Znika łaskotanie i podrażnienie.

Czytaj więcej: http://pokonajkaszel.net.pl/kaszel/suchy-kaszel/

Jeśli jednak tak się nie stanie, a więc domowe sposoby leczenia nie będą wystarczające, a suchy kaszel przekształci się w mokry i będzie się tylko wydłużał, skonsultuj się z lekarzem. Najczęściej kaszel jest zwiastunem przeziębienia lub grypy, jednak warto mieć tego pewność. Szczególnie warto zadbać o to w przypadku dzieci, którym suchy kaszel utrudnia zasypianie w nocy przez nawracające ataki kaszlu.

Domowe sposoby na suchy kaszel

Poza syropem z cebuli, mamy do wyboru jeszcze częste popijanie lekko ciepłej wody. Szczególnie wody z łyżką miodu, który działa antybakteryjnie i łagodząco. Sprawdzone przez lekarzy jest to, że miód faktycznie pomaga. Polecane jest branie jednej łyżki miodu na 30 minut przed snem. Osoby, które wypróbują tę metodę, mają zagwarantowaną spokojniejszą noc. Możemy też podać miód dziecku.

O nawilżenie błony śluzowej gardła dba także napar z siemienia lnianego. Doprowadza on do sytuacji, w której powstają w gardle dodatkowe ochronne warstwy, które powlekają ścianki i przez to ograniczają drapiące uczucie, jakie zmusza do kaszlu.

Ważną sprawą jest nawilżanie powietrza w domu. Niektórzy mają specjalne nawilżacze, jednak wystarczy, że powiesisz na kaloryferze mokre ręczniki.

Domowe sposoby leczenia to również tabletki z naturalnym składem. Jednym z przykładów jest propolis, jaki wykazuje działanie antywirusowe oraz antybakteryjne. Dzięki niemu uda Ci się zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Drugim naturalnym składnikiem jest syrop sosnowy. Stosowany wieczorem, pomaga podobnie jak miód, zahamować odruch kaszlu nocą.

Suchy kaszel, jako pozostałość po grypie

Jest to właśnie przykład kaszlu, który towarzyszy nam przez wiele tygodni. Podobna długość dolegliwości potrafi utrzymywać się w okresie trwania zapalenia oskrzeli. Nie należy wtedy kaszlu lekceważyć, a zająć się leczeniem zapalenia. W innych przypadkach – takich, jak wspomniana pozostałość po grypie – kaszel pojawia się w chwilach narażenia wrażliwej przez infekcję błony śluzowej na: dym, zmianę temperatury, czy wilgotności powietrza. Błona śluzowa zostaje zniszczona i potrzeba czasu na jej regenerację. Podrażnienia będą wywoływać suchy kaszel, a on z kolei będzie prowadził znów do podrażnień. W tym wypadku domowe sposoby leczenia sprawdzają się idealnie.

Więcej domowych sposobów na kaszel znajdziesz na stronie: http://poradnikzdrowia.net/domowe-sposoby-kaszel/

2 komentarze do “Suchy kaszel – domowe sposoby leczenia

 • 2 stycznia, 2017 o 11:27 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Suchy kaszel występujący po paleniu papierosów, to jeszcze nie jest jakaś wielka tragedia. Gorzej jak po paleniu bezpośrednio albo rano po przebudzeniu, jest mokry kaszel. Wtedy może się okazać, że to jest zwiastun choroby i to poważnej. Bo może to być przewlekła obturacyjna choroba płuc, albo jeszcze inne dolegliwości.

  Odpowiedz
 • 3 stycznia, 2017 o 8:24 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Palenie papierosów bezpośrednio powoduje kaszel. Czasami mokry kaszel, a czasami suchy kaszel. Nie ma to jednak znaczenia, bo każdy rodzaj cały czas podrażnia krtań i gardło i powoduje kolejne napady kaszlu. To taki zamknięty krąg i nawet zaraz po rzuceniu palenia nadal są kłopoty.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

27 + = 37