Skutki palenia papierosów

Palenie papierosów już dawno stało się niemodne i niemile widziane. Dlaczego warto rzucić palenie i przede wszystkim jakie są znane i mniej znane skutki palenia papierosów?

Palenie papierosów od dawna uznawane jest za szkodliwy nałóg. Wraz z dymem papierosowym dostarczana jest do płuc nie tylko nikotyna, ale również substancje smoliste i metale ciężkie. Dlatego też papierosy mają tak szkodliwy wpływ na zdrowie. Warto pamiętać również, że tytoń nie zawsze jest uprawiany w sposób ekologiczny – wszelkiego typu pozostałości środków ochrony roślin również dostają się do organizmu podczas zapalania papierosa. Dlatego istnieją tak różne następstwa palenia papierosów.

Żółte zęby od palenia papierosów

Pierwszym, najbardziej znanym skutkiem palenia papierosów jest nieprzyjemny zapach z ust oraz zżółcenie zębów. Palenie papierosów, a raczej sam dym tytoniowy źle wpływa również na stan skóry – u nałogowych palaczy można zauważyć jej zszarzenie i zżółcenie, spowodowane nie tylko bezpośrednim działaniem dymu papierosowego, ale również zwężeniem naczyń krwionośnych.

Nowotwór od palenia papierosów

Efekty palenia papierosów, które mogą pojawić się po latach, to nowotwory. Najczęściej wymienianym jest rak płuc, który początkowo może objawiać się kaszlem. Wcześniej zazwyczaj pojawia się tak zwane przewlekłe zapalenie oskrzeli, które powoduje często jest powodem dolegliwości znanej jako kaszel palacza. Występuje on zazwyczaj rano, po przebudzeniu. Przewlekłe zapalenie oskrzeli może być powodem poważniejszej choroby, przede wszystkim jednak jest bardzo męczące.

Nowotwory spowodowane działaniem dymu tytoniowego mogą umiejscowić się także w innych częściach ciała. Najbardziej narażona jest w tym przypadku krtań i przełyk oraz język. Nowotworem często wywoływanym przez palenie papierosów jest również rak żołądka.

Zawał serca od palenia papierosów

Innym efektem palenia papierosów może być zawał serca lub udar. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, papierosy zwiększają ciśnienie krwi, zwłaszcza w małych naczyniach. Jeśli dane naczynie jest wyjątkowo kruche, może nie wytrzymać naporu. Dlatego osoby palące są bardziej narażone na mikrowylewy. Wpływ papierosów na serce również jest powszechnie znany. Zwiększona możliwość zatkania naczynia wieńcowego sprawia, że w przypadku osób palących większa się także ryzyko zawału serca. To zazwyczaj ten organ jest najbardziej narażony na negatywne skutki palenia. Po pierwszym zawale wiele osób podejmuje decyzję o rzuceniu tego nałogu.

Palenie papierosów u bardzo młodych ludzi często ma wpływ na zahamowanie u nich wzrostu. Ponadto nikotynizm działa negatywnie także na układ odpornościowy organizmu – palacze są bardziej narażeni na zakażenie chorobami zakaźnymi.

Efekty palenia papierosów mogą dotykać nie tylko osób palących, ale także osób, które przebywają w otoczeniu palaczy. Obecnie wiadomo coraz więcej na temat tak zwanego biernego palenia. Nie tylko zwiększa ono szansę na nowotwór, ale może wywoływać też inne dolegliwości. Palenie papierosów przy małych dzieciach może być powodem nasilania się tak zwanego refluksu, czyli cofania się treści pokarmowej do przełyku.

2 komentarze do “Skutki palenia papierosów

 • 26 sierpnia, 2016 o 8:57 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Nie widziałem jeszcze palacza, który nie miałby szarych, albo żółtych zębów. Zawsze wyglądają fatalnie, po kilku latach palenia zęby są w stanie, którego każdy inny człowiek by się po prostu wstydził.

  Odpowiedz
 • 30 sierpnia, 2016 o 10:02 am
  Bezpośredni odnośnik

  Najgorsze jest to, że skutki palenia papierosów odczuwają wszyscy domownicy, nawet ci którzy nie palą i nigdy nie palili. Jedna rzecz to zdrowie, ale druga to psychika – zwłaszcza u dzieci, którym wydaje się, że palenie papierosów to coś dobrego, a już na pewno normalnego. I rośnie pokolenie palaczy, które dalej przekazuje takie „wzorce”.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

56 − 50 =