Rzucanie palenia papierosów w grupie i w pojedynkę

Choć liczba palących Polaków systematycznie spada (ok. 2% rocznie) to i tak palacze stanowią 28%, co oznacza, że codziennie po papierosa sięga prawie 9 mln Polaków. To bardzo dużo.

Szkodliwość palenia papierosów

Papierosy to nie tylko sama nikotyna. Zawierają jeszcze wiele substancji chemicznych, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Najważniejsze skutki palenia to choroby nowotworowe dróg oddechowych i niewydolność oddechowa. Ich skutkiem może być ograniczenie aktywności zawodowej, trwałe kalectwo, a nawet śmierć. W wyniku kampanii społecznościowych wzrasta świadomość zagrożenia i wiele osób podejmuje próby zerwania z nałogiem. Walka jest jednak trudna i tylko niewielu może pochwalić się sukcesem.

Rzucić palenie papierosów w grupie czy samotnie

Przeprowadzone badania wśród palaczy pokazują, że 88% z nich chce rzucić palenie, ale podejmowane przez nich próby w 98% okazały się nieskuteczne. Wśród moich znajomych palaczy tylko 2 osoby uczyniły to skutecznie. Jedna ze względów zdrowotnych (ciężka niewydolność oddechowa), druga ze względów finansowych. Papierosy są drogie i ich cena ciągle rośnie, dając państwu 9,5% dochodu budżetowego. Co dla państwa zyskiem, to dla pracodawcy stratą. Wyliczono, że pracownik palacz w ciągu 8 godzin pracy traci 40 minut na przerwy papierosowe. Do tego dochodzi zmniejszona wydajność (brak koncentracji) oraz absencja chorobowa (wśród palaczy większa).

W Polsce ruszyła kampania pod hasłem „Nie rzucaj bo wróci. Skutecznie rozstań się z nałogiem”. Program skierowany jest głównie do pracodawców, którzy chcą pomóc pracownikom zerwać z nałogiem.

Kampania promuje metodę Free forever opartą na terapii poznawczo-behawioralnej odznaczającej się największą skutecznością. Podstawą tej metody jest akcja edukacyjna oraz współpraca z psychologiem i terapeutą. Treningi grupowe odznaczają się większą skutecznością, ponieważ dochodzą zewnętrzne czynniki motywacyjne (kolega dał radę, to ja też).

Rzucanie palenia papierosów w grupie i samotnie jest zawsze ciężkie i wymaga motywacji, dlatego program kierowany jest przede wszystkim do pracodawców, którzy w zamian za finansowanie go pracownikom mogą zwiększyć dochody dzięki większej wydajności i krótszym przerwom.

Wielu zdeterminowanych palaczy staje przed dylematem: rzucić palenie w grupie czy w pojedynkę. Za pierwszą opcją przemawia przede wszystkim skuteczność metody (53%). Trudności zawsze łatwiej jest pokonywać w towarzystwie innych osób niż samotnie.

Metoda poznawczo-behawioralna opiera się głównie na wyposażeniu osób uzależnionych od papierosów w wiedzę o mechanizmach podświadomości uzależnień, która pozwala na trwałe uwolnienie się od nich. Treningi z terapeutą pomagają wyrobić mechanizmy obronne w sytuacjach typowych dla sięgania po papierosa. Dzięki temu mechanizmy te są trwałe i nie ma powrotu do palenia.

Kampania kierowana jest przede wszystkim do pracodawców, którzy w trosce o zdrowie pracowników mogą zorganizować terapię grupową. Dzięki temu podniosą wydajność pracy i zyskają na świadczeniach zdrowotnych..

2 komentarze do “Rzucanie palenia papierosów w grupie i w pojedynkę

  • 26 sierpnia, 2016 o 9:01 pm
    Bezpośredni odnośnik

    U mnie rzucanie palenia w grupie nie wyszło. Czułem się jak jakiś dziwak, miałem obcym osobom mówić, jak mi ciężko i jak sobie z tym radzę. Wolałem jednak milczeć niż opowiadać o mojej walce z nałogiem. Chyba wszyscy byli tak samo skrępowani, bo 10-osobowa grupa po dwóch spotkaniach skurczyła się o połowę, a po trzech tygodniach były już dwie osoby i ja z szyderą.

    Odpowiedz
  • 30 sierpnia, 2016 o 10:06 am
    Bezpośredni odnośnik

    Zawsze lepiej rzucić palenie w grupie. Jest wsparcie, można opowiedzieć sobie o swoich doświadczeniach. W sumie wszystkim zależy na pozbycie się papierosów, więc można wypracować rozwiązania, które po prostu będą działać. Bo najważniejsze, to rzucić palenie i do niego już nigdy nie wrócić.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 6 = 2