Plaster nikotynowy

Osoby chcące rzucić palenie mają do dyspozycji wiele środków, które pomogą im pokonać niezdrowy nałóg. Wybór terapii zależy od siły nałogu i ilości wypalanych papierosów. Osoby silnie uzależnione, czyli wypalające ponad paczkę papierosów dziennie, powinny zdecydować się na plastry z nikotyną, ponieważ zapewniają one stałą jej dawkę.

Plastry nikotynowe

Przeznaczone są dla osób, które chcą całkowicie i definitywnie rzucić palenie. Podczas kuracji plastrami nie wolno zapalić ani jednego papierosa. Kuracja trwa od 8 do 10 tygodni, w zależności od wypalanej ilości papierosów na dobę.

Jak działa plaster z nikotyną

Plaster z nikotyną powoduje powolne uwalnianie nikotyny, która przez skórę wchłaniana jest do organizmu. Największe stężenie nikotyny ma miejsce po południu, kiedy przychodzi największa pokusa sięgnięcia po papierosa. Plaster nikotynowy należy dobrać w zależności od ilości wypalanych wcześniej papierosów. Kurację zaczyna się od plastrów najsilniejszych, które stosuje się przez 6 tygodni (okres zależy od producenta), następnie dawki zmniejsza się co 2 tygodnie.

Plaster przykleja się na skórę gładką i nieowłosioną, najlepiej na pośladkach lub ramieniu. Nie wolno stosować wtedy żadnych kosmetyków na skórę. Plaster zmienia się raz na dobę, najlepiej o tej samej porze, ponieważ gwarantuje to równomierne dostarczanie nikotyny. Kolejny plaster należy przyklejać w nowym miejscu, a powtórnie w tym samym miejscu można przykleić po upływie 6-7 dni.

Czy plastry nikotynowe są skuteczne?

Plastry nikotynowe są bardzo wygodną metodą rzucania palenia, ponieważ zmienia się je tylko raz dziennie, są niewidoczne, odporne na działanie wody (można się w nich kapać i pływać).

Zaleta terapii plastrami jest powolne uwalnianie nikotyny, co nie powoduje głodu nikotynowego i związanych z nim niepokojów, podrażnień, stresu, zmienności nastrojów. Całkowity zakaz palenia pozwala także na pozbycie się nawyków i odruchów związanych z paleniem.

Na rynku dostępne są plastry różnych producentów i choć zasada ich działania jest taka sama, to zawsze trzeba stosować zgodnie z załączoną ulotką.

3 komentarze do “Plaster nikotynowy

 • 26 sierpnia, 2016 o 9:03 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Plaster nikotynowy działa znacznie lepiej niż guma nikotynowa. Nie wiem jakie są różnice, ale po nim miałem znacznie mniejszą ochotę żeby zajarać niż po gumie. Oczywiście im dłużej się go nosi, tym bardziej człowiek myśli o palenie, chociaż jednej fajeczce.

  Odpowiedz
 • 30 sierpnia, 2016 o 10:08 am
  Bezpośredni odnośnik

  Tylko, że naklejanie plastrów nikotynowych w widocznych miejscach to dla mnie jest mega obciach. To tak jak te plastry antykoncepcyjne, co krzyczą – że jestem gotowa do wzięcia! Ciekawe tylko co krzyczą plastry nikotynowe?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 1 =