Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że palenie papierosów może znacznie skrócić ich życie. Z tego powodu decydują się na zerwanie z nałogiem. Ta decyzja to jednak początek bardzo trudnej drogi. Jednym z efektów ubocznych braku nikotyny jest wzrost wagi ciała. Na szczęście istnieją sposoby na to, jak rzucić palenie i nie przytyć.

Nikotyna, oprócz złych efektów, daje niekiedy także skutki pozytywne. Nie przeważają one jednak nad negatywnymi, dlatego nie należy brać ich pod uwagę w przypadku chęci rzucenia nałogu papierosowego lub w przypadku rozważań, czy nie warto byłoby sięgnąć po papierosa. Skutkiem ubocznym dostarczania nikotyny do organizmu jest między innymi przyśpieszony metabolizm. To właśnie on sprawia, że można zjeść więcej bez konsekwencji. Zdarza się, iż niemożliwe jest utrzymanie właściwej wagi krótko po rzuceniu palenia. W większości przypadków wystarczy zmiana diety i ćwiczenia, by zrzucić zbędne kilogramy.

Jak nie przytyć rzucając palenie papierosów

Powodem przybrania na wadze może być nie tylko brak nikotyny. Nerwowość, która pojawia się przy rzucaniu nałogu często wymusza „zajadanie” problemu słodyczami. W takim przypadku należy starać się zmienić słodycze na zdrowe owoce. Jak rzucić palenie i utrzymać wagę, jeśli zajadanie słodyczy zastępuje sięganie po papierosa? Można w tym celu zaopatrzyć się w suszone owoce w torebce. Warto pamiętać, że w takim przypadku jest to coś więcej niż zastępowanie sobie samego papierosa. Sięganie do torebki i wyciąganie smakołyku to zastępowanie również odruchu wyciągania papierosa z paczki. Często osoby, które rzuciły palenie nie mogą obyć się bez tego odruchu.

Jak rzucić palenie papierosów i nie przytyć? Jeśli danej osobie bardzo zależy na utrzymaniu wagi, powinna raczej stopniowo rezygnować z palenia. To powinno dać czas organizmowi na przystosowanie się do nowej sytuacji. W takim przypadku ciało powinno powoli odzyskiwać dawny metabolizm. Należy jednak pamiętać, że całkowite oczyszczenie z organizmu z toksyn może trwać wiele miesięcy. By w takim przypadku zwiększyć szansę na rzucenie palenia warto udać się do lekarza. Rzucanie palenia przy pomocy terapeutycznej nikotyny jest znacznie prostsze – rzadziej zdarzają się wtedy mocniejsze efekty uboczne. Ponadto jeszcze przed próbą rzucenia nałogu tytoniowego warto czynić próby zastąpienia papierosów sportem. Ruch według niektórych specjalistów jest bardzo uzależniający, ale w przeciwieństwie do papierosów jest to nałóg bardzo zdrowy.

Nowe hobby również może sprawić, że utrzymanie właściwej wagi będzie prostsze. W internecie można znaleźć obecnie wiele przepisów na niskokaloryczne zdrowe dania. Gotowanie sprawia wiele przyjemności – jeśli zaistnieje przy tym konieczność wykonywania różnych czynności w krótkim czasie, można zapomnieć o papierosach i jednocześnie spalić kalorie. Warto również zainteresować się kalorycznością codziennie jedzonych do tej pory potraw. Wyeliminowanie i zastąpienie najbardziej kalorycznych innymi daniami powinno pozwolić na utrzymanie dotychczasowej wagi bez nadmiernych wyrzeczeń.

2 komentarze do “Jak rzucić palenie i nie przytyć?

 • 29 sierpnia, 2016 o 7:25 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Nie da się! Ja rzuciłam i + 4kilo, moje dwie koleżanki jeszcze nie rzuciły palenia do końca, a już też przytyły. To naturalna reakcja na brak czegoś w organizmie, a nikotyna jest jak tlen dla palacza. Bez nikotyny człowiek się denerwuje, ma kłopoty z koncentracją. A jedzenie to substytut papierosa.

  Odpowiedz
  • 30 sierpnia, 2016 o 2:52 pm
   Bezpośredni odnośnik

   Wszystko się da. Przecież nie musisz podjadać czekolady czy innych rzeczy. Może warto spróbować np. rzodkiewkę? Gwarantuję, że po takim smaku nie da się zapalić, bo po prostu człowiek nie ma wtedy najmniejszej ochoty na papierosa.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

94 − = 86