Jak nie wrócić do palenia papierosów

Wiele osób decyduje się na rzucenie papierosów z dnia na dzień. Udaje się to jednak tylko niewielkiej części z nich. Dlaczego rzucanie tego nałogu jest tak trudne i jak nie wrócić do palenia papierosów?

Warto znać swoje możliwości. Wieloletni palacze powinni nastawić się raczej na długą walkę, niż na rzucanie palenia bez konsekwencji. Nikotyna to narkotyk, który pobudza układ nagrody w mózgu. Dlatego też brak papierosa jest przez organizm bardzo mocno odczuwalny. Odzwyczajenie organizmu od nikotyny może niekiedy trwać całymi miesiącami. W tym czasie z organizmu wydalane są też metale ciężkie. Jak nie wrócić do nałogu palenia papierosów w tym czasie?

Terapeutyczna nikotyna

Przede wszystkim w przypadku, gdy dolegliwości po rzuceniu palenia okażą się zbyt silne, warto skorzystać z pomocy lekarskiej. Być może dolegliwości ze strony na przykład serca rzeczywiście są jedynie efektami rzucenia nałogu papierosowego, ale z drugiej strony takie dolegliwości mogą też świadczyć o poważnej chorobie. Ponadto zbyt silne skutki uboczne rzucenia palenia mogą sprawić, że nawet silna wola okaże się zbyt słaba. Tym bardziej, jeśli po tym jednym papierosie dolegliwości magicznie znikną. Sięgnięcie po terapeutyczną nikotynę powinno w takim przypadku być bardzo pomocne. Lekarz może również przepisać inne leki, które wspomogą wychodzenie z nałogu.

Uzależnienie psychiczne od papierosów

Jeśli nałóg palenia papierosów nie był zbyt długi, istnieje szansa, że uzależnienie nie wymaga jeszcze stosowania środków farmaceutycznych. Jak nie zacząć znów palić w przypadku uzależnienia psychicznego? Przede wszystkim dobrze jest zająć czymś ręce. Chociaż umysł dostał już informację, że papierosów nie będzie, to jednak dłonie mogą nadal nerwowo poszukiwać papierosa. W tej sytuacji może pojawić się nerwowość. Uzależnienie psychiczne przezwycięża się zazwyczaj poprzez wyznaczanie nowych przyzwyczajeń. W przypadku nikotynizmu wielu byłych palaczy zastępuje papierosy kwaśnymi cukierkami. Podobnie jak w przypadku palenia papierosów należy wykonać wtedy co najmniej kilka ruchów dłońmi, co pozwala nieco oszukać odruchy. Jeśli danej osobie zależy by nie przytyć po rzuceniu palenia, co często się zdarza, powinna zastąpić cukierki raczej produktami bez cukru.

Jak nie wrócić do palenia w pracy

Jak nie zacząć znowu palić, jeśli palenie to stały rytuał w pracy? W tym przypadku rzucenie palenia może okazać się bardzo trudne. Można oczywiście poprosić współpracowników, by nie zapominali o fakcie rzucania palenia. Z drugiej jednak strony nie można im zakazać zapalania papierosa. By nie wrócić do palenia w przeciągu pierwszych dni lepiej jest unikać miejsc wyznaczonych jako palarnie. Z czasem, gdy organizm oczyści się z toksyn, dym papierosowy będzie wydawał się śmierdzący i to powinno skutecznie zniechęcać do palenia papierosów. W razie wielkiej pokusy sięgnięcia po papierosa dobrze jest znaleźć sobie inne absorbujące zajęcie podczas przerwy w pracy. Na wszelki wypadek warto mieć przy sobie także gumę z terapeutyczną nikotyną.

By nie wrócić do palenia warto jest także pamiętać o swoich osobistych motywacjach które sprawiły, że w ogóle podjęło się próbę zerwania z nałogiem.

3 komentarze do “Jak nie wrócić do palenia papierosów

 • 29 sierpnia, 2016 o 7:29 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Wsparcie rodziny i bliskich – to jest najważniejsze żeby nie zacząć znowu palić papierosów. Zwłaszcza, że okazji nie brakuje. Na każdej imprezce ktoś pali, kumple z pracy wychodzą na fajkę żeby pogadać itd. Zawsze i wszędzie pełno papierosów, okazji, pogaduszek, częstujących, dymu…

  Odpowiedz
 • 30 sierpnia, 2016 o 2:55 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Z moich doświadczeń wynika, że prawda jest smutna. Praktycznie każdy kto rzucił palenie wcześniej czy później wraca do papierosów. Oczywiście są przypadki odwrotne, które potwierdzają tylko tę regułę, ale zazwyczaj są to osoby, które miały na przykład zawał serca lub inne kłopoty zdrowotne i wiedzą, że było to ostateczne ostrzeżenie przed definitywnym rzuceniem palenia.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 2