Protezy zębowe – które najlepiej wybrać?

Decyzja o inwestycji w protezy zębowe nie powinna zostać podjęta zbyt szybko. Należy najpierw poznać ich rodzaje i dowiedzieć się, z jakich materiałów zostały wykonane oraz czym się charakteryzują. Źle dobrana proteza zębowa może przyczynić się do stanów zapalnych i różnych chorób w obrębie jamy ustnej.

Protezy zębowe i ich rodzaje

Dostępne są różne rodzaje protez zębowych. Wyróżnia się, min. protezy ruchome. Można je stosować mając kilka ubytków (protezy częściowe), ale również w przypadku całkowitego braku zębów (protezy całkowite). Protezy zębowe tego rodzaju należy zakładać w dzień i zdejmować na noc. Jest to konieczne, by błony śluzowe i dziąsła mogły odpocząć. Proteza ruchoma wymaga dłuższej adaptacji, ponieważ w trakcie jej użytkowania, jej posiadaczowi zmienia się sposób jedzenia i mówienia. Przyzwyczajanie się do protezy zębów tego typu może potrwać nawet kilka miesięcy. Protezy zębowe ruchome są mocowane na zasadzie przyssania.

Protezy zębowe Gdańsk – Zobacz!

Kolejnym rodzajem uzupełnień protetycznych są protezy stałe. Można je wykonać za pomocą kilku dostępnych metod, tj. wkłady koronowe, wszczepionych implantów i licówki. Wkład koronowy stosuje się najczęściej, kiedy ząb został zniszczony przez próchnicę. Czas zabiegu jest stosunkowo krótki. Pacjentowi ból może sprawiać jedynie preparacja, ale jest ona wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Implant stomatologiczny to tytanowa śruba, która zastępuje korzeń zęba. Na niej montuje się koronę porcelanową lub ceramiczną.

Proteza zębowa

Po zabiegu żywa tkanka kości musi zrosnąć się z tytanem. Ten etap trwa od 3 do 6 miesięcy. Licówki to płatki przyklejane bezpośrednio na powierzchnię zęba. Jej nałożenie zwiększa objętość zęba, więc konieczne jest jego wcześniejsze szlifowanie. Efekt jest widoczny od razu po zabiegu. Stałe protezy zębowe to wygodne rozwiązanie, gdyż można je stosować bez konieczności piłowania sąsiadujących zębów. Stałe uzupełnienia dają naturalny efekt kosmetyczny, nie uciskają dziąseł i nie powodują bólu.

Protezy zębowe elastyczne to kolejny typ uzupełnienia protetycznego. Najpierw protetyk wykonuje odciski górnej i dolnej linii zębów. Na kolejnej wizycie lekarz wykonuję tę samą czynność, lecz nieco inną metodą. Po dopasowaniu protezy do pacjenta, będzie ona gotowa do użytkowania po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia procesu leczenia.

Protezy zębowe – jakie wybrać?

Protezy zębowe łatwiej będzie nam wybrać, znając wszystkie ich rodzaje. Jest to decyzja na kilka lat, więc konieczne jest znalezienie najlepszego rozwiązania z pomocą dentysty. Trzeba również wziąć pod uwagę czynniki indywidualne.

Wybór protezy zależy przede wszystkim od:

 • liczby brakujących zębów,
 • pozostałych zębów pacjenta,
 • wieku pacjenta,
 • miejsca ubytku,
 • zgryzu,
 • anatomicznej budowy jamy ustnej,
 • preferencji pacjenta i jego możliwości finansowych.

Warto natomiast skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalisty, gdyż on pomoże nam jak najlepiej indywidualnie dopasować odpowiednią protezę. Korzystając z porady stomatologa nie ryzykujemy nabyciem chorób jamy ustnej. Ponadto, niedopasowana proteza wpłynęłaby negatywnie na pewność siebie i samopoczucie jej użytkownika.

Protezy zębowe – jak dbać o ich higienę?

Dbanie o higienę protez zębowych jest bardzo ważne, mimo że w przypadku ich użytkowania, nie musimy się martwić o próchnicę. Należy jednak dbać o higienę protez, by uniknąć pojawienia się stanów zapalnych, infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Aby zapobiec dostawaniu się pokarmu między protezą a dziąsłem, dokładnie czyść protezę szczoteczką po każdym posiłku. Używaj przyborów higienicznych przeznaczonych do protez zębowych, tj. dwustronnej szczoteczki, która dotrze nawet w trudno dostępne miejsca oraz specjalnej antybakteryjnej pasty. Potem wypłukaj ją ciepłą, ale nie gorącą wodą. Następnie dokładnie ją osusz. Na noc zostawiaj ją w szczelnym i suchym pojemniku.

Proteza zębowa

Protezy zębowe – jakie są ich ceny?

Ceny protez zębowych zależą od ich rodzaju i charakterystyki wykonywanego zabiegu stomatologicznego. Nie należy pomijać również czynników, tj. wielkość miasta, renoma, czy doświadczenie stomatologa. Cena protezy elastycznej jest stosunkowo wysoka, gdyż wynosi od 1500 do 2000 zł. W przypadku implantów koszt pojedynczej tytanowej śruby to koszt od 1800 do 4000. Za wkładkę koronową zapłacisz kwotę w granicach 500-900 zł. Cena protezy stałej to około 150 zł za punkt, a częściowa 60-150 zł za jeden ząb.

Użytkownik na początku noszenia protezy może odczuwać dyskomfort, ale jeśli jest ona odpowiednio dopasowana w gabinecie stomatologicznym, czas procesu adaptacji upłynie stosunkowo szybko. Jeśli zastosujemy się do zaleceń lekarza dentysty, zmniejszamy wówczas ryzyko wszelkich powikłań. Przy wyborze uzupełnienia protetycznego trzeba również wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, tj. ilość brakujących zębów, lokalizacja ubytku, cechy anatomiczne, a także jakie preferencje ma pacjent i ile kosztuje proteza zębowa.

3 komentarze do “Protezy zębowe – które najlepiej wybrać?

 • 6 lutego, 2020 o 3:18 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Z tym, że o higienę protezy należy dbać tak samo jak o własne zęby to się zgadzam. Z resztą za takie pieniądze to bym ją czyścił minimum 3 razy dziennie ;d

  Odpowiedz
 • 20 lutego, 2020 o 10:15 am
  Bezpośredni odnośnik

  No ceny są niezłe, ale w porównianiu z implantami zębowymi to są grosze 😀 Jak ktoś wstawia sobie kilka implatów to się wtedy dopiero wykosztuje

  Odpowiedz
 • 25 lutego, 2020 o 7:09 pm
  Bezpośredni odnośnik

  JA tam się cieszę, że w ogóle jest coś takiego jak proteza zębowa, ponieważ jakby tego nie było to właśnie bym musiał sobie wstawiać implanty, a na to to by mnie stać nie było

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 68 = 74