Palenie papierosów a stan zdrowia

Nikt nie ma wątpliwości, a zwłaszcza lekarze, że palenie papierosów ma negatywny wpływ na stan zdrowia. Stopniowo odsetek osób palących stale maleje, ale nadal jest wysoki. Wśród Polaków wynosi on 28%, podczas gdy w Szwecji tylko 11%.

Dlaczego papierosy są szkodliwe

Od kilku lat liczba palaczy sukcesywnie spada (ok. 2% rocznie), to nadal ich liczba jest większa niż średnia w krajach UE. Większa jest też średnia wypalanych papierosów dziennie, na jednego Polaka przypada 1,5 papierosa więcej niż średnia w krajach UE.

Tytoń jest rośliną uprawianą i stosowaną od wieków. Służył do żucia, wdychania (słynna tabaka) i do palenia w fajkach lub papierosach. Tytoń zawiera nikotynę, która z jednej strony ma właściwości rozluźniające, zmniejszające stres, a z drugiej strony uzależnia.

Negatywny wpływ palenia papierosów na zdrowie wynika przede wszystkim z dodawania do tytoniu dodatkowych substancji, które mają poprawić ich smak i aromat. Należą do nich amoniak, substancje smoliste, tlenek węgla, cyjanowodór, chlorek winylu, aceton, kadm i fenol. Wszystkie te substancje chemiczne zostały uznane za trujące dla organizmu ludzkiego.

Wpływ nikotyny na stan zdrowia

Nikotyna pozyskiwana jest z liści tytoniu i w tym sensie jest substancją naturalną, ale niestety ma wiele właściwości, które negatywnie działają na nasz organizm. Najważniejszą jej cechą są silne właściwości uzależniające (3 miejsce po kokainie i morfinie), to dlatego jest tak trudno rzucić palenie. Nikotyna powoduje krótkie działanie pozytywne na układ nerwowy. Pozwala pokonać stres, odprężyć organizm, ma działanie terapeutyczne w przypadku chorób Parkinsona i Alzheimera, stosowana jest także w gabinetach kosmetycznych.

Wpływ palenia papierosów na zdrowie

Palenie papierosów a stan zdrowia

Zdecydowanie palenie papierosów negatywnie odbija się na stanie zdrowia. Oczywiście papierosy wypalane okazjonalnie w niewielkiej ilości nie zrobią wielkiego spustoszenia w organizmie. Jednak regularne wypalanie kilku lub kilkunastu papierosów dziennie może negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Negatywne skutki powodują przede wszystkim dodatkowe substancje chemiczne dodawane do papierosów. Ich szkodliwe działanie powoduje schorzenia układu:

  • krążeniowego – najczęściej występują nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążeniowa, arytmia serca, miażdżyca, udar mózgu, wylew,
  • oddechowego – POCHP, rozedma płuc, nowotwory płuc, astma, gruźlica,
  • pokarmowego – wrzody żołądka, dwunastnicy.

To tylko najważniejsze skutki, osoby palące mają mniejszą odporność organizmu isą bardziej podatne na infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Choroby przebiegają u nich ciężej i dłużej, stosowane środki farmakologiczne mają słabsze działanie.

Trzeba zwrócić uwagę, że bierne palenie w dłuższym okresie czasu jest bardziej szkodliwe niż palenie czynne. Badania wykazały, że wdychając dym nikotynowy pochłaniamy 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż przy czynnym paleniu. To najważniejszy powód zakazu palenia w miejscach publicznych.

 

2 komentarze do “Palenie papierosów a stan zdrowia

  • 29 sierpnia, 2016 o 6:28 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Co trzeci dorosły Polak pali papierosy, a to oznacza, że co trzeci dorosły Polak jest albo słaby psychicznie, albo zwyczajnie głupi. I mówię też o sobie – żeby nie było wątpliwości. Mam nadzieję, że nie jestem w tej drugiej grupie, ale od 4 lat nie mogę sobie poradzić z nałogiem. Początki były klasyczne – najpierw tylko na imprezie przy alkoholu, później i na imprezach bez alku się popalało, a teraz już bez tego żyć nie można.

    Odpowiedz
  • 30 sierpnia, 2016 o 2:35 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Niby wszyscy wiemy jak palenie wpływa na zdrowie, ale co z tego? Nic to nie zmienia, bo pewnie 99% czytelników tego artykułu to osoby palące papierosy od lat. Pomogły coś te wszystkie napisy na paczkach, zakaz reklam i sponsorowania imprez sportowych przez firmy tytoniowe? Mam wrażenie, że kompletnie nic nie pomogły – jak ludzie palili, to palą i nadal.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

62 − = 55