Palenie papierosów a rak płuc

Badania naukowe potwierdzają, że rak płuc bardzo często jest wynikiem długoletniego palenia papierosów lub bycia tak zwanym biernym palaczem. Dlaczego ten nałóg zwiększa ryzyko tej choroby i co można zrobić, by jej zapobiegać?

Osoba paląca dużo w ciągu dnia dostarcza płucom taką ilość smoły, jaka mieści się w jednej filiżance. Płuca wieloletniego palacza mają zazwyczaj czarną barwę i nie mogą zwykle działać w sposób efektywny. To sprawia, że palacze cierpią bardzo często na przewlekłe zapalenia oskrzeli, a potem na raka płuc. Działanie kancerogenne papierosów często wynika z substancji do nich dodawanych, a także z faktu, że plantacje tytoniu rzadko są w pełni ekologiczne. W rezultacie palacz dostarcza do płuc nie tylko nikotynę, ale również inne, bardzo szkodliwe substancje, takie jak cyjanowodór czy amoniak.

Zwraca się również uwagę, że sama bibułka papierosowa bywa nasączona środkiem niedopuszczającym do samoistnego zgaszenia się papierosa. Taki preparat również może być szkodliwy dla zdrowia. Ze względu na to, że komercyjni producenci coraz częściej dodają do papierosów substancje chemiczne coraz częściej wspomina się o papierosach organicznych, które mogłyby być nieco mniej rakotwórcze. Nadal jednak zawierałyby one nikotynę, narkotyk źle wpływający na zdrowie.

Rak płuc a palenie papierosów – czy łatwo jest rozpoznać chorobę?

Nie jest łatwo rozpoznać raka płuc u osoby, która często pali papierosy. Jak już wyżej wspomniano wieloletni palacze często cierpią na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Objawy tego schorzenia są bardzo podobne jak w przypadku raka płuc. Dlatego też jeśli dana osoba będzie lekceważyć stan swojego zdrowia choroba zostanie wykryta zbyt późno by leczenie było w pełni skuteczne. Dobrze jest zrezygnować z palenia papierosów już na etapie przewlekłego zapalenia oskrzeli lub jeszcze wcześniej – wtedy takie objawy jak kaszel i żółta plwocina zazwyczaj niepokoją pacjenta i zgłasza się on do lekarza.

Palenie papierosów a nowotwór płuc – czy choroba zawsze musi się pojawić?

Wielu długoletnich palaczy lekceważy zły wpływ papierosów na zdrowie. W końcu nie u każdej nałogowo palącej papierosy osoby nowotwór płuc rzeczywiście powstaje. Rzeczywiście – niektóre osoby są mniej podatne na wystąpienie nowotworu, co nie oznacza jednak, że papierosy nie rujnują im zdrowia. Jeśli w bliskiej rodzinie wystąpił przypadek nowotworu płuc warto zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ może to oznaczać, że w danej rodzinie ryzyko wystąpienia choroby jest dziedziczne. Nałóg tytoniowy w takim przypadku jeszcze zwiększa możliwość pojawienia się mutacji komórkowej.

Palenie papierosów a rak płuc – czy można zmniejszyć szansę na zachorowanie?

Nawet wieloletni palacz ma szansę na zmniejszenie możliwości wystąpienia choroby. Wystarczy jedynie, że rzuci palenie. Badania pokazują, iż przerwanie palenia zwiększa szanse na zdrowie. Ryzyko zachorowania na raka płuc u osoby niepalącej piętnaście lat jest niemal takie samo jak u osoby, która wcale nie paliła papierosów. Dlatego też warto jest rzucić nałóg jak najszybciej. W przypadku schorzeń innych niż rak płuc ryzyko zachorowania po rzuceniu palenia zmniejsza się jeszcze szybciej.

4 komentarze do “Palenie papierosów a rak płuc

  • 29 sierpnia, 2016 o 6:30 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Wiele osób mówi, że palenie papierosów to gwarantowany rak płuc, tymczasem wbrew pozorom wcale nie jest on taki częsty. Jakoś tyle ludzi pali papierosy, a nie słychać, żeby w Polsce byłą epidemia raka płuc. Często czynniki kancerogenne to wcale nie nikotyna, ani substancje smoliste.

    Odpowiedz
    • 30 sierpnia, 2016 o 2:38 pm
      Bezpośredni odnośnik

      Bo o tym się głośno nie mówi. Ludzie się nie chwalą, że ktoś w rodzinie umarł na raka płuc. Najczęściej mówi się tylko, że miał raka, ale nikt już nie wchodzi w szczegóły. Co za różnica czego, jak skończyło się tak, jak się skończyło.

      Odpowiedz
      • 23 marca, 2018 o 8:55 am
        Bezpośredni odnośnik

        Nie do końca się zgodzę z tą opinią. Sam fakt palenia tytoniu nieusi oznaczać iż zachorujemy na nowotwór płuc, jednak zwiększamy szanse na raka. Warto tu też dodać że liczba zachorowań na nowotwory płuc zwiększa się u osób nie palących , co powinno zastanawiać . Moim zdaniem palenie szkodzi ale straszenie ludzi rakiem to tak jak by mówić że każdy kto pije alkohol będzie alkoholikiem . Ja jestem dwa lata po odmienne samoistnej i podejmuje kolejną próbę walki z nałogiem .

        Odpowiedz
  • 28 marca, 2018 o 9:34 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie Allena Carra. Działa. Jest świetna i po tylu latach w końcu się udało

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 7 = 1