Nikotynowa terapia zastępcza
O tym, że palenie jest szkodliwe, wiedzą wszyscy i pod wpływem kampanii zdrowotnych wiele osób decyduje się na podjęcie próby rzucenia palenia.
Jak rzucić palenie papierosów
Nie jest to łatwe z powodu wielu czynników. Po pierwsze nikotyna ma właściwości silnie uzależniające, po drugie palacze mają liczne nawyki, których trudno się pozbyć, po trzecie wymaga to silnej motywacji. To właśnie ten ostatni element ma najważniejsze znaczenie. Przekonanie o słuszności podjętej decyzji pomaga pokonać głód nikotynowy i chęć sięgnięcia po papierosa.
Nikotynowa Terapia Zastępcza
Długoletnie palenie papierosów powoduje uzależnienie od nikotyny. Jej brak ma charakter fizjologiczny, bardzo wyraźnie odczuwalny przez organizm. W celu jego złagodzenia dostępnych jest wiele środków zawierających nikotynę. Do najpopularniejszych należą gumy do żucia, plastry nikotynowe i pastylki do ssania. Powoli uwalniająca się z nich nikotyna łagodzi stres związany z rzucaniem palenia.
Ogromną zaletą NTZ jest jej bezpieczeństwo. Osoby stosujące ją co prawda przyjmują nikotynę, ale wolne są od wielu substancji szkodliwych znajdujących się w dymie papierosowym. NTZ działa podobnie jak stopniowe ograniczanie palenia papierosów, ale jest znacznie zdrowsza i pozwala wyzbyć się odruchów związanych z paleniem.
NTZ można stosować na dwa sposoby, albo stale przyjmować dawki nikotyny, albo sięgać po gumę wtedy, gdy odczuwamy wyraźny głód nikotynowy. W ostatnich czasach coraz bardziej popularne staje się łączenie kilku metod NTZ, co zwiększa jej skuteczność.
Istnieją różne sposoby na rzucenie palenia papierosów, ale ich skuteczność w dużej mierze zależy od determinacji osoby palącej. Podobno najlepsze efekty przynosi podjęcie spontanicznej decyzji o natychmiastowym zerwaniu z paleniem papierosów. Próby stopniowego rzucania kończą się niepowodzeniem i powrotem do nałogu. Przed przystąpieniem do walki z papierosami pomocny będzie bilans korzyści, w chwilach zwątpienia możemy do niego sięgnąć i uzyskać dodatkową motywację do pokonania nałogu.
Nikotynowa terapia zastępcza nazywana jest najzdrowszą metodą rzucania palenia. Oczywiście mocno na wyrost, bo nikotynę i tak się przyjmuje, ale podobno bez całej reszty. Podobno to pierwsza część odtruwania organizmu. Gdyby nie to, palenie nadal byłoby tak obciążające i praktycznie nie dałoby się go rzucić.
Rzucanie palenia powinno być refundowane przez NFZ. Przecież to taki sam nałóg, jak wiele innych chorób, a nie ma żadnego systemowego sposobu na walkę z nim. Każdy sobie rzepkę skrobie. A potem przecież państwo ponosi najwięcej kosztów z tym związanych. Bo od nikotyny się nie tylko umiera, ale nie można pracować, siedzi się w szpitalu miesiącami etc.