Nikotynowa guma do żucia

Rzucenie palenia to decyzja niezwykle trudna i wiążąca się przede wszystkim z koniecznością pokonania głodu nikotynowego i pewnych stałych przyzwyczajeń.

Guma nikotynowa – jak działa

Świadomość szkodliwości palenia i moda na niepalenie sprawia, że coraz większa grupa osób palących decyduje się na zerwanie z nałogiem. Niemałą rolę odgrywają też liczne ograniczenia dla palaczy i stale rosnąca cena papierosów. Wiele osób nałogowo palących papierosy boi się jednak gwałtownego zerwania z nałogiem, dlatego decydują się na Nikotynową Terapię Zastępczą. Polega ona na przyjmowaniu nikotyny farmakologicznej w postaci gumy do żucia, pastylek do ssania, plastrów nikotynowych.

Guma do żucia z nikotyną jest całkowicie bezpieczna, a zawarta w niej dawka nikotyny mniejsza niż w papierosie. Jej celem jest stopniowe przyzwyczajanie organizmu do coraz mniejszych dawek nikotyny, dzięki temu osoba rzucająca palenie nie odczuwa głodu nikotynowego.

Na rynku dostępne są gumy (Nicorette, Nicopass) o różnych smakach, co pozwala znaleźć swój ulubiony. Znacznie ważniejsza od smaku jest jednak zawartość nikotyny w gumie i odpowiednie jej dobranie. Gumy o zawartości 2mg nikotyny przeznaczone są dla palaczy, którzy wypalali do 20 papierosów dziennie, natomiast z zawartością 4mg dla tych, którzy palili ich więcej.

Kuracja przy pomocy gum trwa ok. 3 miesięcy i ilość żutych gum powinna być stopniowo zmniejszana aż do 1-2 gum na dobę. Po dojściu do tej liczby możemy uznać, że terapia odniosła skutek.

Nikotynowa guma do żucia pozwala uniknąć objawów charakterystycznych dla rzucających palenie, a więc podenerwowania, drażliwości i chęci zastąpienia papierosów jedzeniem, co grozi zwiększeniem wagi.

Powodzenie kuracji gumą nikotynową zależy od autentycznej chęci rzucenia palenia. W tym okresie należy unikać sytuacji, w których automatycznie sięgaliśmy po papierosa, wyrzucić popielniczki, zapalniczki, wyprać odzież przesiąkniętą zapachem nikotyny. Wszystkie te czynności ułatwią zapomnienie o papierosach i zerwanie z nałogiem.

2 komentarze do “Nikotynowa guma do żucia

 • 29 sierpnia, 2016 o 7:16 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Guma nikotynowa nie jest zła, ale ja żułam ją praktycznie przez cały dzień. Jak się potem wszystko obliczyło, to okazało się, że nikotyny przyjęłam więcej, niż jakbym spaliła 10 papierosów! Dlatego najpierw warto poczytać, bo może się okazać, że więcej sobie zaszkodziliśmy niż pomogliśmy.

  Odpowiedz
  • 30 sierpnia, 2016 o 2:46 pm
   Bezpośredni odnośnik

   No bo we wszystkim trzeba mieć umiar. Nie masz żuć gumy nikotynowej przez cały dzień, tylko sięgać po nią wtedy, kiedy naprawdę już nie możesz wytrzymać bez fajki. To tak jak z paleniem papierosów – przecież nie palisz ich cały dzień bez przerwy. Tylko wtedy kiedy masz ochotę.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 3