Objawy nadciśnienia

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. U niektórych przebiega całkowicie bezobjawowo i wtedy jest bardzo groźne i zdradliwe. Dlatego warto znać objawy nadciśnienia tętniczego.

Zawroty i bóle głowy

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze często odczuwają bardzo silne bóle głowy, na które nie działają żadne tabletki przeciwbólowe. W tym przypadku pomagają jedynie leki bezpośrednio obniżające ciśnienie krwi. Zdarzają się również zawroty głowy, które występują przy raptownym wstawaniu, czy wysiłku fizycznym. Charakterystyczne jest również ciągłe zmęczenie i brak chęci do robienia czegokolwiek. Osobom takim zwyczajnie jest się ciężko podnieść, ponieważ stale wydaje im się że che im się spać, a jednocześnie mają problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu. Budzą się w nocy i nie jest im ciężko ponownie zasnąć.

Dysfunkcja pracy serca

Bardzo charakterystyczne jest również występowanie napadowych duszności, które są związane z nieprawidłową pracą mięśnia sercowego. Osoby chore, znacznie częściej się męczą. Wystarczy przejść nieco dłuższy odcinek drogi, aby dostać uciążliwej zadyszki. Ponadto mogą pojawiać się również napadowe, bardzo silne bóle w okolicy mostka, promieniujące na szyję, lewe, a także prawe ramie (więcej o tym tutaj: http://zawalserca.net/objawy-nadcisnienia-tetniczego/).

Obniżone samopoczucie

Gdy pojawia się nadciśnienie objawy obejmują również obniżone samopoczucie osób chorych. Są one podatne na nerwy, a także bardzo drażliwe. Jeżeli się zdenerwują, to bardzo trudno jest się im uspokoić. Zwłaszcza zaawansowane nadciśnienie tętnicze objawy ma takie, że może to prowadzić do lekkich stanów depresyjnych. Ponadto osobom chorym bardzo trudno jest sobie poradzić z uciążliwym stresem.

Powikłania związane z nadciśnieniem

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nieleczone nadciśnienie może wywołać bardzo poważne powikłania. Mogą one obejmować m.in:

– zawał, a także niewydolność serca, które mogą doprowadzić do problemów w prawidłowym wysławianiu się, a także do napadowego paraliżu poszczególnych części ciała. W najgorszym przypadku zawał serca może skutkować nawet zgonem pacjenta.

– udar mózgu, który może przyczynić się do całkowitej, albo częściowej utraty sprawności. Niestety, ale zazwyczaj skutki udaru są już nieodwracalne i pacjent już do końca życia nie będzie w stanie ruszać poszczególnymi częściami ciała. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest rehabilitacja, która i tak nie jest w stanie doprowadzić do całkowitego odzyskania sprawności ruchowej. Jest ona jedynie w stanie zmniejszyć skutki udaru. Oczywiście, niektóre osoby wracają do zdrowia, jednak dzieje się to w przypadku kiedy wylew był niewielki, a pacjent ma dodatkowo silny organizm.

– niewydolność nerek z kolei może doprowadzić do stopniowego zatruwania organizmu. Nerki mają za zadanie oczyszczanie organizmu. Jeżeli nie funkcjonują prawidłowo, to w organizmie pozostają szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny. Przy takim schorzeniu konieczne jest przyjmowanie odpowiednich leków, a w najgorszym przypadku przeszczep narządu.

– powstawanie tętniaków, które w najgorszym przypadku mogą doprowadzić do śmierci pacjenta, przez co stają się bardzo groźne.

– retinopatia nadciśnieniowa jest z kolei schorzeniem, które charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem w siatkówce oka. Wysokie ciśnienie prowadzi do powstawania niewielkich krwotoków w siatkówce. Te z kolei mogą przyczynić się do częściowej, albo nawet całkowitej utraty wzroku. Osoby, które cierpią na to schorzenie, powinny być pod stałą kontrolą okulisty, który będzie sprawdzał ciśnienie w oku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

43 − = 33