Domowe sposoby na tłustą cerę

Tłusta cera niejednokrotnie spędza sen z powiek nastolatkom, które kojarzą ją głównie z wieloma pojawiającymi się na skórze zaskórnikami i krostkami, a także ogromnym świeceniem i nieprzyjemną lepkością. Niestety, cera tego rodzaju wydziela zbyt wiele sebum, które wpływa właśnie na tego rodzaju zmiany. Warto jednak zauważać również jej zalety – świetnie radzi sobie na mrozach, nie wymagając dodatkowej ochrony, później wykazuje oznaki starzenia oraz jest zwykle w niewielkim stopniu skłonna do wrażliwości na kosmetyki. Rzadko też pojawiają się na niej nieestetyczne wysuszenia, które powodują potem powstawanie skórek widocznych nawet spod makijażu. Jak walczyć z tłustą cerą, aby nie sprawiała problemów?

Drożdże na tłustą cerę

Drożdże już od pokoleń stosowane były jako recepta na tłustą cerę. Większość kobiet przynajmniej raz w życiu stosowała domowy sposób na tłustą cerę polegający na wykonaniu maseczki z wody, drożdży i opcjonalnie miodu. Taka maska świetnie wpływa na usuwanie podrażnień, zmniejsza stany zapalne oraz ściąga skórę. Dobre działanie ma również maska z dodatkiem skrzypu polnego oraz fiołka trójbarwnego (znanego jako bratek polny) – dodatkowo wpływa przeciwbakteryjnie na skórę twarzy, normalizując wydzielanie sebum. W końcu, drożdże można przyjmować również w formie tabletek bez recepty czy odpowiedniej mikstury – warto jednak wcześniej poradzić się lekarza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań ku takiej terapii.

Higiena a tłusta cera

Jeśli cerze tłustej towarzyszą zaskórniki czy krostki ropne, podstawą jest higiena – nie należy ich wyciskać! O wiele lepiej jest posmarować je np. żelem aloesowym, który działa przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie, dodatkowo wysuszając dany obszar. To jednak nie wszystko – należy pozbyć się nawyku dotykania twarzy brudnymi rękami, bo to powoduje, że przenosimy na skórę kurz, zanieczyszczenia oraz bakterie. Zamiast tego dobrze jest mieć pod ręką napar z rumianku albo profesjonalny tonik antybakteryjny, którymi będziemy regularnie przemywać twarz – to istotne, aby usuwać warstwę sebum pojawiającą się na skórze.

Nie wysusz zbyt mocno

Należy przy tym pamiętać, że domowe sposoby na tłustą cerę nie mogą być stosowane codziennie. Ciągłe nakładanie na twarz maseczki z drożdży doprowadzi do tego, że skóra będzie przesuszona, a w efekcie… nie tylko zaczną pojawiać się brzydkie, łuszczące się skórki, ale również wzrośnie ilość wydzielanego sebum. Z tego powodu skórę tłustą należy utrzymywać w stanie równowagi – oczyszczać regularnie, jednak nie przesuszać, stosując choćby preparaty z apteki działające normalizująco, nawilżająco, a przy tym – matujące świecące się obszary. Należy unikać kremów i kosmetyków, których podkład stanowią tłuszcze i oleje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 5 =