Kolka jelitowa u dorosłych

Kolka nerkowa i kolka wątrobowa to schorzenia, które dotyczą głównie osób dorosłych. Inaczej sprawy mają się z kolką jelitową. Kolka jelitowa często kojarzona jest z dziećmi. To niemowlaki najczęściej są dotknięte tą dolegliwością ze względu na fakt, iż ich układ pokarmowy nie jest jeszcze w odpowiedni sposób rozwinięty i może dość drastycznie reagować na nieprawidłową dietę lub na nieprawidłowe karmienie. Okazuje się jednak, że kolka jelitowa może dotknąć także osoby dorosłe, które nie dbają w odpowiedni sposób o swój organizm.

Objawy kolki jelitowej

Głównym objawem kolki jelitowej u osób dorosłych jest silny ból kłujący lub skurczowy. W trakcie ataku koki jelitowej brzuch jest napięty, a dodatkowo mogą pojawić się także zaburzenia łaknienia, wzdęcia i gazy oraz nudności i wymioty.

Przyczyny kolki jelitowej

Istnieje cała grupa przyczyn kolki jelitowej u osób dorosłych. Oprócz schorzeń obejmujących przewód pokarmowy (jak zespół jelita wrażliwego lub refluks żołądkowo-przełykowy), wyróżnia się również różnego rodzaju alergie pokarmowe, nieprawidłową dietę, opartą o ciężkostrawne posiłki, zbyt szybkie spożywanie posiłków (przez co połykane są jednocześnie duże ilości powietrza), wrzodziejące zapalenie jelit, zaparcia i zaleganie mas kałowych w jelitach oraz ciał obcych w wyższych partiach przewodów pokarmowych. W tym ostatnim przypadku mogą to być większe kęsy posiłków lub pozostałości po posiłkach, które organizmowi trudno jest strawić, jak np. pestki od owoców – więcej o tym tu: http://infokolka.net.pl/.

Leczenie kolki jelitowej

Kolka jelitowa to dolegliwość, z którą można sobie rodzić przez stosowanie określonych środków leczenia farmakologicznego. Szczególnie pomocne mogą być w takim przypadku leki rozkurczowe (takie jak papawaryna oraz drotaweryna), dzięki którym układ pokarmowy może ulec rozluźnieniu, przez likwidację częstotliwości pojawiania się gazów oraz wzdęć. Równie skuteczne w leczeniu dolegliwości związanych z kolką jelitową, są probiotyki. Te leki doskonale wpływają na utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej, łagodzą nietolerancję laktozy oraz przeciwdziałają pojawianiu się zakażeń jelitowych.

Jaką dietę stosować jeśli występuje kolka jelitowa?

W przypadku kolki jelitowej u osób dorosłych, bardzo ważna jest dieta. W takiej diecie nie mogą się znaleźć śliwki, rośliny strączkowe, czekolada, produkty mączne oraz ostre przyprawy. Również niewskazane jest picie napojów gazowanych i alkoholu. Oprócz tego niezwykle istotne jest tempo spożywania posiłków. Zbytni pośpiech i najadanie się do syta sprzyjają pojawieniu się kolki jelitowej.

Kolka jelitowa to dolegliwość, której nie można bagatelizować, szczególnie jeśli jej napady wciąż się powtarzają. Odpowiednio szybka reakcja jest w stanie zapobiec pojawieniu się groźnych dla zdrowia powikłań w pracy układu pokarmowego i związanych z tym schorzeń, których likwidacja niejednokrotnie będzie wymagała nie tylko stosowania odpowiednich środków leczenia farmakologicznego, ale także interwencji chirurgicznej. Dlatego nie warto jest ryzykować samodzielnego radzenia sobie z kolką jelitową. Należy się skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

35 − = 26