Czy e-papierosy są szkodliwe?

E-papieros miał zastąpić normalne papierosy. Wiele mówiło się na temat braku jego szkodliwości. Obecnie przeprowadzono dokładniejsze badania, w świetle których e-papieros nie jest już produktem tak atrakcyjnym. Czy e-papierosy są szkodliwe i czy można zmniejszyć ich zły wpływ?

Szkodliwość e-papierosów została już potwierdzona. Choć nie są one zwykle tak niebezpieczne, jak zwykłe papierosy, to jednak nadal szkodzą zdrowiu zarówno osoby palącej jak i tej, która przebywa akurat w otoczeniu. Liczba substancji toksycznych wydzielanych przez e-papieros jest mniejsza niż w przypadku standardowych, jednak nadal znajduje się tam szkodliwy arsen. To pierwiastek, z którego można tworzyć arszenik. Sam arsen, choć nie jest zwykle przyczyną śmierci powoduje zwykle choroby płuc i układu krążenia. Z powodu takiego działania palenie e-papierosów powoli zaczyna być zakazane w pomieszczeniach. Warto pamiętać, że ilość arsenu jest nieznaczna, mimo to może mieć wpływ na zdrowie „biernych palaczy”.

Szkodliwość e-papierosów

Niezdrowe e-papierosy nadal jednak szkodzą najbardziej samemu palaczowi. Choć e-papieros nie zawiera zazwyczaj substancji smolistych, to jednak nadal ma w swoim składzie nikotynę. Dodatkowo jest jej zazwyczaj więcej niż w standardowym papierosie. Choć do płuc nie dostają się substancje smoliste, organizm osoby palącej może być niedotleniony, ponieważ nikotyna zwęża naczynia krwionośne. Dodatkowo złudzenie mniejszej szkodliwości sprawia, że osoba paląca e-papierosa często pali o wiele więcej niż w przypadku papierosów standardowych. Przez to negatywny wpływ nikotyny może być jeszcze większy.

E-papierosy uzależniają

Niebezpieczeństwo w przypadku e-papierosów polega również na tym, że jeśli urządzenie nie działa prawidłowo, może być nawet powodem śmierci. Osoba paląca dużo dziennie potrafi zaaplikować sobie śmiertelną porcję nikotyny. Organizm jednak oczyszcza się z tego narkotyku, dlatego jeśli nawet dawka nikotyny jest duża, ale rozdzielona, to nie będzie śmiertelna. W przypadku źle działającego e-papierosa może zdarzyć się, że dawka nikotyny będzie zbyt duża w danym momencie. Wtedy występuje tak zwane zatrucie nikotyną, które objawia się między innymi zaburzeniami rytmu serca i znacznym podwyższeniem ciśnienia krwi. Na tego typu objawy powinny uważać również osoby, które niedawno zaczęły palić, jednak odczuwają przymus palenia papierosa za papierosem. Zatruciu nikotyną rzadko ulegają nałogowi wieloletni palacze – w ich wypadku organizm często przyzwyczaja się do większych dawek.

Kiedy można używać e-papierosów? Ze względu na to, że jednak są szkodliwe, można używać e-papierosów właściwie tylko w przypadku chęci rzucenia palenia standardowych papierosów. Lekarze uważają jednak, że i w takim przypadku lepiej jest stosować standardowe produkty z terapeutyczną nikotyną, takie jak plastry czy inhalatory. Zdarza się bowiem, że producenci dodają nikotynę nawet do tak zwanych liquidów beznikotynowych. Należy jednak pamiętać także o tym, że e-papieros nadal jest uznawany za zdrowszy niż standardowy, dlatego jeśli ostatecznym celem jest rzucenie palenia może być uznawany za skuteczną alternatywę.

3 komentarze do “Czy e-papierosy są szkodliwe?

 • 29 sierpnia, 2016 o 1:46 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Na początku było wielkie halo, że to niby zdrowa alternatywa dla palaczy. Ale zanim się okazało, że to jeszcze więcej trujących rzeczy ma, to producenci zarobili miliony i to pewnie dolarów! Ciekawe ile z tej kasy poszło do nieuczciwych naukowców, którzy najpierw mówili, że wszystko jest ok, a potem nagle „odkryli”, że e-papierosy wcale nie są takie zdrowe? Kurek z forsą im zakręcili i zaczęli pracować uczciwie?

  Odpowiedz
 • 30 sierpnia, 2016 o 6:50 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Uzależnienie od papierosów na pewno nie przejdzie, jeśli będziesz palić e-papierosy. To ten sam shit, więc nie ma wielkiej różnicy, bo to ciągle nikotyna i inne trucizny, które powstają w organizmie z palenia.

  Odpowiedz
 • 21 marca, 2018 o 1:12 pm
  Bezpośredni odnośnik

  E papierosy są dobre w rzuceniu zwykłych fajek, jednak „e-fajke” ciężko jest rzucić.
  Tak czy siak będą je propagować jako „zdrowe” bo to wielki biznes, wystarczy popatrzeć ile tradycyjnych palaczy przeszło na to, oraz ile „gimbów” zaczęło to jarać. Za wszystkim stoi kasa, a ludzie i tak się niczego nie dowiedzą.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

38 − 36 =