Choroby od palenia papierosów

Choroby spowodowane nałogiem tytoniowym dotykają zazwyczaj nie tylko osobę, która jest nałogowym palaczem, ale również ludzi, którzy często znajdują się w jej otoczeniu. Schorzenia spowodowane nikotynizmem mogą dotyczyć także dzieci, które mają kontakt z nikotyną już w łonie matki. Jakie choroby od palenia papierosów występują najczęściej i co jest ich bezpośrednim powodem?

Najczęstsze choroby nikotynowe

Ostrzeżenia na paczkach papierosów mówią jasno: palenie tytoniu może powodować raka i zawały serca. To dwa najczęstsze schorzenia wymieniane przy okazji problemu nałogu tytoniowego. Dym tytoniowy niekoniecznie musiałby być tak szkodliwy, jednak warto pamiętać, że podczas zaciągania się papierosem do organizmu dostarczana jest nie tylko nikotyna. Za najbardziej chorobotwórcze w papierosie uznaje się obecnie metale ciężkie i substancje smoliste. Jak wykazują ostatnie badania organiczny tytoń i odpowiednio produkowane papierosy prawdopodobnie nie będą już tak szkodliwe. Na razie jednak palacze mają dostęp jedynie do produktów będących już na rynku. W składzie standardowego dymu papierosowego można znaleźć takie pierwiastki jak arsen, cyjanowodór i amoniak.

Co powoduje choroby od papierosów

Oprócz wyżej wymienionych substancji warto jest wspomnieć, że na organizm działa również negatywnie tlenek węgla, który wciągany jest przez palacza wprost do płuc. Tlenek węgla zastępuje trwale tlen w czerwonych komórkach krwi, co sprawia, że nie mogą one efektywnie wykonywać swoich funkcji. Następstwem jest zmniejszona kondycja fizyczna, a to oznacza problemy w przypadku konieczności większego wysiłku. Brak dotlenienia to także duży problem dla naczyń włosowatych, które znajdują się w kończynach, a zwłaszcza w nogach. Tak zwana „noga palacza” to po prostu martwica tej części ciała, która zaczyna się od palców. W przypadku, gdy schorzenie zostanie wykryte zbyt późno, konieczna jest amputacja.

Dzięcięce choroby nikotynowe

Choroby w wyniku palenia papierosów mogą dotknąć także dzieci. Następstwem kontaktu z nikotyną i niedotlenienia już w życiu płodowym dziecka jest zazwyczaj niedorozwój. Notuje się także, że dzieci osób palących częściej są alergikami oraz cierpią na astmę. Warto także pamiętać, że dzieci nałogowych palaczy mogą być bardziej narażone na uzależnienia – w tym przypadku jest to jednak zazwyczaj czynnik dziedziczny – niekoniecznie można go więc wyeliminować rzucając nałóg.

Choroby od nikotyny są podobne jak w wyżej wymienionych przypadkach niedotlenienia. Choć nikotynę uważa się za mniej szkodliwą w papierosie, to jednak również jest ona trucizną. Powoduje ona zwężenie naczyń krwionośnych, przez co zwiększa się ciśnienie. To może być przyczyną udaru, zwłaszcza jeśli naczynia są kruche. Dodatkowo to właśnie codzienne przyjmowanie nikotyny ma powodować wcześniejszą menopauzę u palących kobiet.

Palenie papierosów może powodować ogólne choroby naczyń krwionośnych. Szczególnie narażone na śmierć w wyniku zatkanego naczynia lub, w łagodniejszej wersji, pękanie naczyń krwionośnych na przykład na nogach, są narażone kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne.

2 komentarze do “Choroby od palenia papierosów

 • 29 sierpnia, 2016 o 8:40 pm
  Bezpośredni odnośnik

  No najsmutniejsze to jest jednak to, że te wszystkie choroby od palenia papierosów to trafiają też na dzieci. Zwłaszcza, że one nic nie są nikomu winne i tylko przez nasze słabości i głupoty cierpią.

  Odpowiedz
  • 30 sierpnia, 2016 o 6:48 pm
   Bezpośredni odnośnik

   Przy odpowiednim podejściu można ochronić dzieci przed wpływem papierosów, nawet jak w domu są palacze. Przecież można palić na balkonie, a jak nie macie to wychodzić przed blok. To też skuteczny sposób na to żeby rzucić palenie. No i jeszcze ochronimy domowników przed tym, żeby stali się biernymi palaczami.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =