Czym jest uzależnienie od papierosów?

Papierosy uzależniają – jednych bardziej, drugich mniej. Niektóre osoby palą tylko okazjonalnie, na imprezie. Potem na wiele tygodni zapominają o papierosach. Takich osób jest jednak niewiele. Zdecydowana większość palaczy jest trwale uzależniona od papierosów. Nie ma większego znaczenia, czy palą 20, czy 40 papierosów dziennie.

Szkodliwość palenia

Papierosy – poza uzależniającą nikotyną – zawierają wiele substancji chemicznych, które dodawane są w celu poprawienia ich smaku i aromatu. To przede wszystkim substancje smoliste, amoniak, tlenek węgla, cyjanowodór, aceton, chlorek winylu. Wszystkie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Przede wszystkim powodują choroby nowotworowe różnych narządów, choroby układy oddechowego i pokarmowego.

Wieloletnie palenie papierosów może prowadzić do niewydolności oddechowej, która nie tylko ograniczy aktywność zawodową, ale także pogorszy komfort życia. Chorzy wymagają specjalistycznego leczenia i tlenoterapii, czyli dostarczania tlenu za pomocą koncentratora tlenowego.

Czym jest uzależnienie od nikotyny

Palenie papierosów nie wywołuje natychmiastowych skutków w postaci gwałtownego rozluźnienia czy chichotu, dlatego wiele osób uważa, że nie mają właściwości uzależniających. Tymczasem badania wykazały silne działanie nikotyny na układ nerwowy i działanie uzależniające porównywalne do kofeiny. Oczywiście na podobne efekty trzeba dłużej czekać, ale walka z uzależnieniem od palenia papierosów jest bardzo ciężka.

Czym jest uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów to nie tylko uzależnienie od nikotyny, to także uzależnienie od pewnych zachowań, reakcji, które zostały zakodowane w mózgu. Ma to bardzo istotny wpływ na wychodzenie z nałogu. Dla zaspokojenia niedoboru nikotyny wystarczą odpowiednie pastylki, plastry, gumę do żucia. Znacznie trudniejszą sprawą jest wyeliminowanie pewnych odruchów charakterystycznych dla palaczy. Najczęściej wynikają one nie z braku nikotyny, ale z nabytych przyzwyczajeń, np. palenie zaraz z rana, palenie po każdym posiłku, sięganie po papierosa w sytuacjach stresowych lub po pozytywnym wykonaniu określonego zadania (euforia). a więc czym jest uzależnienie od palenia papierosów?

To uzależnienie o podwójnym podłożu. Z jednej strony palacze rzeczywiście sięgają po papierosa odczuwając głód nikotynowy, ale z drugiej strony sięgają po niego bez potrzeby, ale za to w sytuacjach typowych. Często zdarza się, że palacz pali jednego papierosa za drugim tylko dlatego, że siedzi przy kuflu piwa lub filiżance kawy.

Leczenie uzależnienia od palenia papierosów

To proces skomplikowany, który musi pokonać właściwe dwa uzależnienia. Pierwsze to zależność fizyczna od nikotyny. pomocne mogą tu być gumy do żucia z zawartością nikotyny, plastry nikotynowe.

Drugie uzależnienie jest znacznie trudniejsze do pokonania, wymaga przede wszystkim gotowości palacza do rzucenia nałogu. Bez tej gotowości żadna metoda nie będzie skuteczna. Znam palacza, który chodził na zabiegi rezonansem tylko po to, żeby udowodnić, że jest nieskuteczny. Kilka lat później rzucił palenie bez żadnych dodatkowych środków, ale zmusiła go do tego choroba.

2 komentarze do “Czym jest uzależnienie od papierosów?

 • 29 sierpnia, 2016 o 8:37 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Całym życiem, tak naprawdę… I najgorsze jest to, że jest tak czy tego chcesz czy nie – papierosy nami rządzą i trzeba się przyznać, że to nie my palimy kiedy chcemy, ale palimy wtedy kiedy musimy. Im wcześniej da się tego dokonać, tym lepiej dla nas.

  Odpowiedz
  • 30 sierpnia, 2016 o 6:57 pm
   Bezpośredni odnośnik

   Bez przesady. Ja palę kiedy chcę i wcale nie jest tak, że coś/ktoś mnie do tego zmusza. Jak mam ochotę to palę co dwie godziny, ale też z drugiej strony mogę nie palić cały dzień i wcale mnie nie ciągnie. Więc lepiej nie gadaj takich głupot, bo jak sam jesteś słaby, to masz kłopot, ale nie każdy jest taki sam. Niektórzy mają problem z paleniem papierosów, ale inni nie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

74 − 64 =