Dlaczego nie umiesz rzucić palenia?

Niektórym osobom rzucanie palenia przychodzi niezwykle łatwo – potrafią zerwać z nałogiem w ciągu jednego dnia i nie palą już nigdy więcej. Inne osoby zaś mają problem nawet w przypadku stopniowego rzucania palenia z użyciem terapeutycznej nikotyny. Dlaczego nie umiesz rzucić palenia i co zrobić w takiej sytuacji?

W przypadku gdy rzucenie palenia z dnia na dzień nie udało się po raz kolejny, warto przygotować się przed następną próbą. Choć wielu osobom wydaje się to niepotrzebne, to jednak zaplanowanie procesu rzucania palenia często pomaga w zwalczeniu nałogu. Trudno jest opierać zaprzestanie palenia tylko na silnej woli w sytuacji, gdy wszystkie osoby z otoczenia to nałogowi palacze. Najczęściej to brak wsparcia ze strony bliskiego otoczenia sprawia, że trwałe rozstanie się z nałogiem staje się bardzo trudne. Warto przygotować się na ewentualność, gdy znajomi będą cię stale częstować papierosem, zapominając, że przecież już nie palisz.

Nastaw się na rzucenie palenia papierosów

Często osoby, które mówią sobie „nie umiem rzucić palenia papierosów” mają o wiele trudniejszy start w rozstaniu się z nałogiem. Pesymizm już na samym wstępie może sprawić, że gdy dojdzie obniżenie nastroju po zaprzestaniu podawania organizmowi nikotyny, kolejny papieros będzie już tylko kwestią czasu. Warto nastroić się optymistycznie do tego typu zmiany w życiu. W końcu rzucenie palenia oznacza zazwyczaj więcej pieniędzy w portfelu, lepsze zdrowie oraz brak zależności od papierosów. Łatwiej jest więc kierować swoim życiem bez nałogów.

Odstawienie papierosów nie jest łatwe

Prawdziwym problemem zarówno w przypadku nagłego odstawienia papierosów, jak i planowanego zmniejszania ilości dostarczanej nikotyny może być tak zwany zespół abstynencyjny. W takim przypadku występują dość mocne dolegliwości ze strony organizmu. Jeśli to dlatego nie umiesz rzucić palenia oznacza to, że uzależnienie przeszło już w formę fizyczną i bez odpowiednich środków farmaceutycznych całkowite rzucenie palenia jest praktycznie niemożliwe.

Nawyk palenia papierosów

Nałóg palenia to nie tylko zaciąganie się papierosem. Często do samego nałogu należy również cała „ceremonia”. Najpierw przecież sięga się do kieszeni w poszukiwaniu pojedynczej sztuki lub całej paczki. W przypadku nowego opakowania konieczne jest zdjęcie folii, wyjęcie papierosa, zapalenie go i dopiero wtedy następuje właściwa czynność. Chodź wydaje się, że pozostałe działania nie mają znaczenia, to jednak pamięć ciała o nich może dać się we znaki w przypadku rzucania nałogu. Podobnie jest w przypadku, gdy papieros był miłym dodatkiem do porannej kawy. Utrzymanie starych przyzwyczajeń sprawi, że papieros prędzej czy później znów się pojawi. W przypadku, gdy papieros towarzyszył bardzo wielu czynnościom warto powoli zmieniać przyzwyczajenia, robić te rzeczy inaczej niż dotychczas. W ten sposób najłatwiej jest przezwyciężyć uzależnienie psychiczne.

Trudności w rzuceniu palenia mogą pojawić się również wtedy gdy w rodzinie były osoby trwale uzależnione. Problemy z uzależnieniami mogą wtedy należeć do tak zwanych czynników dziedzicznych. Jednak nawet w takiej sytuacji rzucenie palenia jest jak najbardziej możliwe.

3 komentarze do “Dlaczego nie umiesz rzucić palenia?

 • 29 sierpnia, 2016 o 7:51 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Ja się budziłem rano i pierwsze co myślałem, to żeby sobie zapalić papierosa. A po seksie to już praktycznie konieczne było sobie zajarać. Zwłaszcza po dobrym seksie 🙂 No ale potem zacząłem to ograniczać, to znaczy postanowiłem, że przestaję palić w samochodzie i jak jechałem do pracy, to nie paliłem. To był pierwszy krok, na razie jedyny 😀 ale mam nadzieję, że nie ostatni i będę ograniczał palenie.

  Odpowiedz
 • 30 sierpnia, 2016 o 6:59 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Ja wiem dlaczego nie umiem rzucić palenia. Ja po prostu do końca tego nie chcę, nie wiem dlaczego, ale coś mi mówi, że po prostu nie mam takiej determinacji, jak choćby przy zmianie pracy. Tam była walka i się udało, a tu niby się staram rzucić palenie, ale tak naprawdę wcale mi się nie chce.

  Odpowiedz
 • 30 czerwca, 2018 o 3:17 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Też miałam duży problem z rzuceniem palenia, chyba szczególnie brakowało mi chęci i motywacji. Bardzo ważne jest uświadomić sobie konsekwencje a przede wszystkim znaleźć w sobie motywację do zmiany nawyków.
  Polecam posłuchać sobie : https://youtu.be/mKJjkUN6cwE
  Może dla kogoś będzie to pomocne 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 1