Fakty i mity na temat palenia papierosów

Istnieje wiele mitów na temat papierosowego nałogu. Warto wiedzieć, co z plotek na temat papierosów jest prawdą, a co jedynie półprawdą, albo nieprawdziwą lub nieaktualną opowieścią.

Istnieją różne fakty i mity na temat palenia papierosów. Oto kilka z mitów.

Papierosy nie uspokajają

Choć palacze często twierdzą, że papierosy ich uspokajają, to jednak badania naukowe pokazują zupełnie coś innego. Choć nikotyna działając na układ nagrody w mózgu sprawia, że palacze odczuwają coś w rodzaju samozadowolenia, to jednak wzrasta ich ciśnienie krwi i napięcie nerwowe. Dodatkowo wrażenie uspokojenia utrzymuje się tylko przez czas działania nikotyny. Potem palacz musi sięgnąć po kolejnego papierosa, a jeśli tego nie zrobi odczuwa dość duże zdenerwowanie. Dlatego o wiele lepiej, a przede wszystkim zdrowiej jest znaleźć inną metodę uspokajającą.

Rzucisz palenie i odzyskasz zdrowie

Fakty i mity o paleniu papierosów zawierają często wiele sprzecznych informacji. Niektórzy uważają, że po rzuceniu palenia osoba, która paliła, nadal jest bardziej narażona na choroby wynikające z palenia. Tymczasem faktem jest, że po długiej przerwie od papierosów odzyskuje się szansę na zdrowie praktycznie równą osobie niepalącej.

Dość szybko po rzuceniu palenia zwiększają się szanse zachowania zdrowia. Już po roku lub dwóch zmniejszają się szanse na wystąpienie choroby krążenia. Najdłużej trzeba czekać na zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na raka płuc – dopiero po piętnastu latach osoba nałogowo paląca ma taką samą szansę na zachowanie zdrowia jak osoba niepaląca. Dlatego warto zerwać z nałogiem jak najwcześniej.

Skutki uboczne palenia papierosów

Fakty i mity o papierosach zawierają często informację o tym, iż palenie to bardzo trudny do rzucenia nałóg. Pojawiają się także plotki o skutkach ubocznych, które zawsze mają się pojawiać. Czy tak jest naprawdę?

Obecnie rzucenie palenia może być praktycznie bezbolesne, jeśli oczywiście decyzję o zerwaniu z nałogiem konsultuje się z lekarzem. Jeśli dana osoba paliła dość krótko, może bez obaw sama zrezygnować z nałogu czy to od razu, czy też stopniowo zmniejszając liczbę wypalanych papierosów. Osoba paląca dłużej powinna udać się do lekarza, by skonsultować swój problem. Leki przepisane przez specjalistę pomagają wytrwać w postanowieniu oraz zmniejszają ewentualne skutki uboczne, które jednak wcale nie muszą występować.

Palenie papierosów w ciąży

Wiele mitów dotyczy palenia papierosów przez kobiety w ciąży. Fakty naukowe mówią dość jasno, że palenie papierosów w ciąży bardzo szkodzi jeszcze nienarodzonemu dziecku. Rzucanie palenia w czasie ciąży może być szkodliwe, jednak chodzi tu tylko o nagłe odstawienie papierosów z dnia na dzień. Lekarze zazwyczaj zalecają stopniowe zmniejszanie liczby papierosów, by nie dopuścić do ewentualnych efektów ubocznych. W okresie ciąży nie stosuje się nikotyny terapeutycznej, jak i innych leków wspomagających proces rzucania palenia. Z tego też powodu warto ciążę zaplanować i rzucić palenie jeszcze przed staraniem się o dziecko. Faktem jest bowiem, że palenie papierosów, zarówno w przypadku kobiety, jak i mężczyzny negatywnie wpływa na płodność.

3 komentarze do “Fakty i mity na temat palenia papierosów

  • 29 sierpnia, 2016 o 7:45 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Kiedyś byłam świadkiem takiej sytuacji w szpitalu, jak pielęgniarki szukały wszędzie matki, która dosłownie dwa dni wcześniej urodziła dziecko. Wszyscy się zdenerwowali, a okazało się, że ona poszła zapalić przed oddział! Dziecko ryczy, wszyscy biegają, a matka musiała zajarać papieroska… Tak działa nałóg.

    Odpowiedz
    • 30 sierpnia, 2016 o 7:01 pm
      Bezpośredni odnośnik

      No niezła agentka… Ale to po prostu patola, a palenie papierosów to tylko wymówka. Szkoda dziecka, bo pewnie nie wybrałoby sobie takiej matki, ale co zrobić, tacy też są. Najlepiej by było, żeby takich sterylizować, ale to już hitleryzm jak nic 😉

      Odpowiedz
  • 23 listopada, 2017 o 11:50 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Jeden dziadek palił fajkę drugi papierosy i jakoś nie chorowali na żadnego raka a palili bardo dużo a moja babcia miała astmę i paliła papierosy zmarła w 1978 roku w wieku 86 lat i nie było słuchać o raku. Dopiero ludzie zaczęli chorować na raka po 26.04. 1986 Roku. Nie powiem były przypadki zachorowań na raka, ale znikome tylko mowa była ze jest ich kilka rodzaje a nie tak jak teraz chorują ludzie tysiące i wpierane mają ze od papierosów. Nie powiem zachorowałem na raka płuc 8 lat po rzuceniu papierosów lekarze wparli mi, że to zrobiły papierosy to, co się zadział to jest nie odwracalne, ale mądrzy lekarze powiedzą, dlaczego dwoje dzieci zachorowały na raka płuc w wieku 8 i 11 lat jak leżałem w szpitalu płucnym tylko tydzień a ile jest takich przypadków w roku to tego nie powiedzą i prasa a ni media nie powiedzą, przecież te dzieci nie palą papierosów tylko to spustoszenie zrobił Czarnobyl Elektrownia atomowa, ale tego nikt nie powie ani nie napisze, bo ile miliardów było by odszkodowań a Rosja wżyciu by nie zapłaciłaby prędzej trzecią Wojnę światową wywołała niż zapłaciła. To lepiej ciemnocie wcisnąć, że to jest od papierosów i smogu, który może powoduje jakieś choroby, ale ludzie od zarania palili w piecach i nic się nie działo. Dopiero dowiemy się za 300 może więcej lat, że promieniowanie radioaktywne spowodowały raka i pomału a systematycznie chorowali i będą chorował nawet niemowlaki i umierać na raka. Tom ciemnotę mogliście wciskać ludziom bez szkoły w ciemno grodzie, co nawet czytać i liczyć nie umieli a nie teraz. Teraz to są bezradni przed takimi, co rządzą, bo zastraszają lub wojsko wysyłają i mordują ludzi żeby zastraszyć, bo już nic innego nie wymyślą tak jak teraz wpierają, że długi, co narobił rząd to dług publiczny to, dlaczego ludzie głodują.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 39 = 48