Trzustka i jej choroby
Trzustka to jedna z najważniejszych organów ludzkiego organizmu. Pełni ona szereg funkcji – od kontrolnych, po stabilizujące. Uszkodzenia i zaburzenia pracy tego gruczołu powodują rozregulowanie całego układu, jakim jest ciało człowieka. Ze względu na swe specyficzne położenie, wyjątkowo trudnym zadaniem jest nie tylko zdiagnozowanie konkretnej dolegliwości trzustki, ale też niekiedy podjęcie leczenia.
Najlepszym wyjściem byłoby zatem unikanie chorób. Nie zawsze niestety jest ono możliwe. Można natomiast maksymalnie zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Dobre efekty przyniesie z pewnością zastosowanie zdrowej i zbilansowanej diety. Unikanie siedzącego i pasywnego trybu życia oraz stabilizacja personalna to dodatkowe czynniki, pożądane do osiągnięcia zdrowia – dotyczy to zresztą nie tylko samej trzustki.
Ból trzustki
Co jednak, kiedy nawet mimo zastosowania powyższych wskazówek, pojawią się niepokojące objawy? Pierwszym alarmującym symptomem jest ból trzustki. Rzecz jasna nigdy nie mamy pewności, która z części wnętrza jamy brzusznej powoduje dolegliwości. Gdy utrzymują się one dłuższy czas, mimo podjętych przeciwdziałań, powinniśmy udać się do lekarza. Na problemy z trzustką szczególnie wskazywać mogą bóle promieniujące do kręgosłupa, a także zlokalizowane w centralnej części brzucha. Trzustka jest gruczołem złożonym, stąd też zmiany chorobowe mogą pojawić się w różnych jej częściach, takich jak głowa, trzon czy ogon.
Rak trzustki
Najgroźniejszą chorobą jest oczywiście rak trzustki. Nawet wczesne wykrycie nie daje gwarancji wyleczenia, niemniej drastycznie zwiększa ono szanse na taki efekt. To, co powinno nas zaalarmować to, oprócz bólu, objawy żółtaczki, pogarszające się samopoczucie i inne symptomy, zbliżone na przykład do grypowych. Niestety nie istnieje prosta metoda do łatwego zdiagnozowania choroby, stąd też bacznie powinniśmy obserwować nasz organizm i zwracać uwagę na każdą przeciągającą się zmianę.
Często też guzy trzustki powiązane są ze zmianami cukrzycowymi. Nieprawidłowa praca gruczołu powoduje niewłaściwą tolerancję cukru we krwi. Choroba ta jest groźna, jeśli nie jest leczona. Wcześnie wykryta może być łatwo kontrolowana i prowadzona zachowawczo.
Ostre zapalenie trzustki
Kolejna ciężka choroba to ostre zapalenie trzustki. W przeciwieństwie do zmian nowotworowych, można je stosunkowo prosto wyleczyć, pod warunkiem jednak wczesnego wykrycia. Zaniedbania w tym zakresie mogą z kolei doprowadzić do nieodwracalnych zmian, a nawet śmierci. Objawy są bardzo podobne, jak w przypadku guza, czyli dość nieswoiste. Wykonana w porę wizyta u lekarza pozwoli jednak na ukierunkowanie badań we właściwym kierunku.
Zapalenie trzustki może przybrać również formę przewlekłą, która szczególnie często dotyka osoby nadużywające alkoholu oraz papierosów. Te same czynniki dotyczą zresztą również innych chorób gruczołu, włączając w to wymienione wyżej. Dlatego też wyeliminowanie używek to milowy krok do zabezpieczenia się przed przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi. Skorzysta zresztą na tym nie tylko trzustka, ale też wszystkie pozostałe części ciała.