Stulejka u dzieci
Stulejka sama w sobie nie jest bolesna, lecz w wielu przypadkach bolesne są jej następstwa. Poznajmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat stulejki.
Czym jest stulejka?
Stulejka to najprościej mówiąc zwężenie napletka, które uniemożliwia odprowadzenie go poniżej żołędzi prącia. Jest ona rezultatem dysproporcji pomiędzy szerokością minimalnie elastycznego napletka, a średnicą żołędzi.
Jak zdiagnozować, że nasze dziecko ma stulejkę?
Warto przypomnieć, że aż 90 procent chłopców w wieku do 3 lat ma stulejkę fizjologiczną, która nie jest niczym groźnym. Niestety, istnieje także stulejka patologiczna. Czym się charakteryzuje? Odznacza się ona białawym, wąskim pierścieniem w obwodowej części, który pojawia się przy próbie odprowadzania napletka.
Więcej informacji na temat stulejki przeczytasz na stronie: http://stulejka.edu.pl
Co zrobić jeżeli podejrzewamy, że nasze dziecko ma stulejkę?
W pierwszej kolejności, niezwłocznie powinniśmy udać się do urologa dziecięcego – lekarza, który bada schorzenia układu moczowo – płciowego.
Jak wygląda badanie takie badanie u urologa?
Badanie u lekarza urologa powinno być delikatne. Sam proces badania zwyczaj jest krótki i bazuje na określeniu stopnia elastyczności napletka oraz jego zsuwaniu. Powinno się to wykonać poprzez delikatne, spokojne odprowadzenie napletka, aż do momentu pierwszego oporu, pamiętając oczywiście o istnieniu fizjologicznej stulejki, tak żeby w żadnym wypadku mało elastyczna skóra nie została uszkodzona. Niemal każdy brutalny zabieg kończy się popękaniem, w konsekwencji czego powstają blizny z jednej ze strony i psychiczny uraz dziecka, przez co dzieci mogą wyrazić brak zgody na kolejne zabiegi na napletku.
Jakie są metody leczenia tej przypadłosći u dzieci?
Stulejkę fizjologiczną prawie zawsze powinien „leczyć czas”. Jeżeli nie obserwujemy w wieku 3 lat uwidocznienia chociaż części żołędzi, należy rozpoznać opóźnienie procesu rozluźniania się napletka – przetrwałą stulejkę fizjologiczną. Postępowanie na tym etapie to fizjoterapia – niewywołujące bólu odprowadzanie napletka do momentu oporu przy codziennej kąpieli, która przyspiesza ustępowanie stulejki, a jednocześnie powinna zapobiegać miejscowym stanom zapalnym.
Takie postępowanie jest zalecane przez Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne u wszystkich chłopców (nieobrzezanych). Gdy to nie przynosi efektów, podejmuje się próbę leczenia maściami sterydowymi.
Na czym polega zabieg stulejki?
W chirurgicznym leczeniu stulejki mamy dwa wyjścia: plastyka napletka lub obrzezanie. Obie mają na celu to samo – odsłonięcie żołędzi. Plastyka napletka to wycięcie zbliznowaciałego obwodu, tak żeby jego część pozostała i pokryła żołądź (częściowo lub całkowicie). Minusem tej metody może być ponowne zbliznowacenie i zwężenie napletka, które będzie prowadzić do powtórnej stulejki. Obrzezanie, czyli wycięcie napletka – żołądź jest całkiem odsłonięta. Zaleta – na pewno po tym zabiegu nie będzie ponownej stulejki.
Jakie są skutki stulejki, która jest nieleczona?
We wczesnym okresie życia jest to zaleganie mastki i moczu pod napletkiem, czyli stany zapalne, bliznowacenie i przeszkoda w odpływie moczu. Potem zwiększenie ryzyka zakażeń układu moczowego, a nawet raka prącia oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Do tego możemy dołączyć także problemy z odbyciem prawidłowego stosunku seksualnego.
Jak długo będą goić się rany po operacji stulejki?
Rany najczęściej goją się około siedmiu dni. Szwy, które były wcześniej zakładane, zostają „wchłaniane” oraz także nie wymagają usuwania
Zacznijmy od tego, że mało kto wie o czym mowa. Stulejka u dziecka to całkowicie normalna sprawa, która w żaden sposób nie wpływa na rozwój. Trzeba jednak uważać, bo jak w porę nie zacznie się reagować to potem potrzebna będzie operacja jak stulejka sama się nie cofnie.
Stulejka u dziecka nie jest niczym normalnym. Bo stulejka to stan patologiczny i w dużej mierze zależy od tego czy w młodym wieku dziecka dokładnie staraliśmy się patrzeć i działać w tym kierunku żeby napletek sukcesywnie odsłaniać. Dzięki temu u dziecka możemy nie mieć stulejki, ale jak już się pojawi to na pewno nie można jej lekceważyć.