Rozstępy – skuteczne sposoby na ich usunięcie

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy to nieestetycznie wyglądające zmiany skórne, zazwyczaj będące następstwem nagłego i gwałtownego przybrania na wadze lub nagłej jej utraty. Najczęściej spotkać można rozstępy na udach, brzuchu i biodrach, czyli w miejscach, w których przyrost masy ciała jest największy i najbardziej odczuwalny. Włókna kolagenowe znajdujące się w wewnętrznej warstwie skóry nie wytrzymują takiego nagłego rozciągania, w efekcie czego pękają, naskórek wiotczeje i zapada się, tworząc charakterystyczne wyżłobienia. Rozstępy nie oszczędzają również łydek, pośladków, wewnętrznej strony ud, a nawet ramion. Spotkać się można również z rozstępami na piersiach. Początkowo przybierają postać czerwonych pasków, które po paru tygodniach stopniowo zmieniają na niebieskosiną, by z czasem zblaknąć i przekształcić się w rowki o porcelanowo białym zabawieniu.

Profilaktyka rozstępów

Rozstępy są taką zmianą skórną, której bardzo trudno jest się pozbyć, lepiej zatem zapobiegać niż leczyć. Im skóra bardziej elastyczna, nawilżona i prawidłowo ukrwiona tym większa szansa na całkowite uniknięcie rozstępów, a jeśli już faktycznie się pojawią będą małe, płytkie i po jakimś czasie zupełnie znikną, a nasze problemy z rozstępami pójdą w zapomnienie. Chcą zapobiegać warto jest miejsca najbardziej zagrożone pojawieniem się zmian skórnych regularnie smarować odpowiednimi preparatami. Na rynku istnieje wiele żeli i kremów wzmacniających skórę i zwiększających jej odporność na rozciąganie. Zazwyczaj zawierają ekstrakty z roślin, głównie morskich a także witaminę E, wzmacniającą elastyczność naskórka. Kremy i żele najlepiej nakładać zaraz po kąpieli, gdyż nawilżona i rozgrzana skóra szybciej wchłonie substancje odżywcze. Działanie kosmetyków można uzupełnić kilkoma minutami masażu.

Leczenie rozstępów

Czasem jednak działania profilaktycznie nie skutkują i trzeba sięgnąć po bardziej inwazyjne metody radzenia sobie z istniejącymi już i nieestetycznymi wyżłobieniami na ciele. Co na rozstępy? Sposobów jest bardzo wiele, warto zapoznać się ze wszystkimi i dobrać najskuteczniejszą dla danego problemu metodę. Kwestią kluczową przy usuwaniu rozstępów jest szybkie podjęcie leczenia, gdyż tylko wczesna postać tego typu zmian skórnych dobrze na nie reaguje, zapewniając zadowalające rezultaty.

Na początek z rozstępami można radzić sobie na domowe sposoby, których skuteczność mimo wszystko potwierdzono odpowiednimi badaniami. Warto zatem spróbować:

 • oleju z kiełków pszenicy – poprawia wygląd rozstępów, jednak tylko we wczesnej fazie;
 • kwas glikolowy – pozyskuje się go z trzciny cukrowej. Jest składnikiem wielu kremów i kosmetyków o działaniu odmładzającym. Jego skuteczność w walce z rozstępami wynika przede wszystkim z faktu, że kwas glikolowy pobudza produkcję kolagenu w skórze;
 • witamina C – włączenie jej do diety i spożywanie w postaci suplementów diety z pewnością korzystnie wpłynie na skórę. Mimo wszystko jednak największą skuteczność osiąga się łącząc witaminę C i kremy na rozstępy;
 • retinoidy – to pochodne witaminy A, które wchodząc w skład większości kremów i leków, zwiększających produkcję kolagenu i poprawiających elastyczność skóry. Nie należy stosować preparatów na bazie retinoidów u kobiet w ciąży.

Nie zawsze jednak te metody się sprawdzają, gdy mamy do czynienia z zaawansowaną fazą rozstępów, konieczne jest sięgnięcie po intensywniejszą i bardziej agresywną formę terapii. Laserowe usuwanie rozstępów to najskuteczniejszy sposób walki z widocznymi zmianami skórnymi. Wykorzystywany podczas zabiegu laser stymuluje produkcję kolagenu, który przy powstaniu rozstępów został uszkodzony. Ponadto leczy rozszerzone naczynia krwionośne, odpowiadające za wystąpienie zaczerwienień. Dla osiągnięcia zadowalających efektów kuracja laserem wymaga wykonania od 3 do 6 sesji.

10 komentarzy do “Rozstępy – skuteczne sposoby na ich usunięcie

 • 2 września, 2018 o 1:50 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Słyszałam, że mezoterapia jest bardzo skuteczna ze względu na dostarczanie substancji aktywnych głęboko w skórę oraz polecany jest również peeling medyczny, który wyraźnie spłyca i rozjaśnia skórę. Trochę tych metod jest. Ważne aby dostosować odpowiednią dla swojej skóry 🙂

  Odpowiedz
 • 7 września, 2018 o 6:48 am
  Bezpośredni odnośnik

  Ja na rozstępy korzystałam z kremów na bazie retinoidów, były one bardzo delikatne, dlatego pewnie zadziałało. Na mało rozwinięte rozstępy kremiki bardzo polecam 🙂

  Odpowiedz
 • 9 września, 2018 o 12:51 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Moje rozstępy nie były bardzo rozwinięte, lecz skorzystałam z zabiegu laserami. Obecnie po rozstępach nie ma śladu.

  Odpowiedz
 • 10 września, 2018 o 6:58 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Skorzystałam z laseroterapii połączoną z mezoterapią, moje rozstępy zanikły i jestem bardzo zadowolona. Postanowiłam, że będę zapobiegać powstawaniu nowych rozstępóow specjalnymi kremami.

  Odpowiedz
 • 15 września, 2018 o 7:04 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Polecam zabieg laseroterapii na rozstępy. Według mnie jest najefektywniejszy przez swoje działania regenerujące.

  Odpowiedz
 • 19 września, 2018 o 1:12 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Jestem po drugim zabiegu laserowym i już jestem zadowolona z efektów. Polecam ten zabieg jest bardzo efektywny.

  Odpowiedz
 • 20 października, 2018 o 2:25 pm
  Bezpośredni odnośnik

  W moim przypadku domowe sposoby na rozstępy nie przyniosły żadnych efektów. Kremy też nie zdały testu. W tym momencie jestem po 3 zabiegu laserowym i dopiero zaczynam widzieć jakieś rezultaty.

  Odpowiedz
  • 22 października, 2018 o 7:54 pm
   Bezpośredni odnośnik

   a mogę wiedzieć gdzie wykonujesz zabieg? ponieważ również chciałabym skorzystać z takiego zabiegu?

   Odpowiedz
   • 23 października, 2018 o 4:34 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Klinikę poleciła mi moja znajoma a jest to Clinica Cosmetologica. Wpisz sobie w wyszukiwarkę to na pewno znajdziesz ,ponieważ jest dosyć znana :). Ja aktualnie mam wykonywany zabieg za pomocą urządzenia Dermapen, ale wszystkiego o zabiegu dowiesz się na konsultacji ;d

    Odpowiedz
 • 1 listopada, 2018 o 2:03 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Zabiegów na rozstępy jest strasznie dużo. Gdy wejdziemy na dowolną stronę kliniki medycyny estetycznej to widzimy, że mają do zaoferowania usuwanie rozstępów różnymi urządzeniami. I teraz skąd ja mam wiedzieć, które w moim przypadku będzie najlepsze..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 4 =