Przyczyny powiększonych węzłów chłonnych

Powiększone węzły chłonne to przeważnie zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, znak ostrzegawczy ze strony organizmu, że nie wszystko jest w porządku. Za powiększonymi węzłami chłonnymi kryją się bardzo często różnego rodzaju schorzenia. Mogą to być schorzenia niegroźne, które są proste w leczeniu, ale także takie, które wymagają leczenia do końca życia, stanowiąc także często jego bezpośrednie zagrożenie.

Nie warto jest lekceważyć powiększonych węzłów chłonnych. Należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Gdzie znajdują się węzły chłonne?

Węzły chłonne są zlokalizowane głównie pod pachami i na szyi, ale można je także spotkać za uszami i pod żuchwą. Powiększone węzły chłonne szyjne lub powiększone węzły chłonne pod pachami mogą świadczyć o walce organizmu z atakującymi je czynnikami chorobotwórczymi. Ta walka wiąże się z rozmnażaniem się komórek obronnych organizmu do tego stopnia, że węzły chłonne stają się wyczuwalne w dotyku.

Węzły chłonne, a infekcje

Powiększone węzły chłonne szyi lub pod pachami to najczęściej efekt infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej. Jeśli chodzi o infekcje bakteryjne, może to być m.in. zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie ucha, angina czy też gruźlica. W przypadku infekcji wirusowych, powiększone węzły chłonne mogą być efektem m.in. ospy wietrznej, odry, różyczki, a także wirusowego zapalenia wątroby, natomiast jeśli chodzi o infekcje grzybicze, u osób z powiększonymi węzłami chłonnymi diagnozowane są najczęściej blastomykoza lub histoplazmoza.

http://wezlychlonne.info.pl/powiekszone-wezly-chlonne-u-dzieci/

Powiększone węzły chłonne w przypadku nowotworów

Powiększone węzły chłonne mogą świadczyć niestety również o tym, że organizm został zaatakowany przez jeden z groźnych nowotworów układu chłonnego oraz krwi i szpiku. Gdy węzły chłonne są wyczuwalne, może to świadczyć o takiej chorobie, jak: białaczka, chłoniak, a także spiczak. Leczenie takich schorzeń jest czasochłonne, a czasami także bardzo inwazyjne. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym większa jest szansa na końcowe wyleczenie, stąd gdy tylko zauważy się nieprawidłowości w zakresie powiększenia się węzłów chłonnych, należy udać się do specjalisty, który dokładnie zbada co jest tego przyczyną.

Reakcja na szczepionkę lub leki

Zdarzają się sytuacje, w których powiększone węzły chłonne pojawiają się u osób, u których została zaaplikowana szczepionka lub u tych, które stosowały określone leki. Powiększone węzły bardzo często dotykają osobę, która została zaszczepiona na odrę, ospę, gruźlicę lub różyczkę, czyli skorzystała z jednej z bardzo rozpowszechnionych i często stosowanych szczepionek.

Z kolei w przypadku leków, do powiększenia węzłów chłonnych może dojść po zaaplikowaniu niektórych leków, za pomocą których leczy się dnę moczanową, padaczkę, ale także leków z grupy sulfonamidów, stosowanych w przypadku wystąpienia określonych infekcji bakteryjnych. Powiększone węzły chłonne nie muszą więc oznaczać w każdym przypadku nieprawidłowości. Czasami ich pojawienie się wynika z zupełne nie branych zwykle pod uwagę innych przyczyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − = 13