Jak można zapobiegać chorobie refluksowej?

Zapobieganie chorobie refluksowej jest możliwe, choć nie w każdym przypadku jest to tak samo proste. Bywa również, że nadmierny refluks, czyli cofanie się treści pokarmowej z żołądka, jest tylko chwilowym objawem. Niekiedy narażenie na chorobę refluksową wynika z innych, często wrodzonych schorzeń żołądka i przełyku. Ze względu na to, iż to nadmierny refluks może powodować niebezpieczne powikłania, warto jednak zadbać o profilaktykę.

Dieta a choroba refluksowa

Skuteczne zapobieganie chorobie refluksowej bardzo często obejmuje zmianę diety na bardziej lekkostrawną. Wielu specjalistów zaleca również rezygnację z ostrych przypraw, a w przypadku wystąpienia choroby, także z niektórych warzyw i owoców. Należy również zrezygnować z używek – niemile widziany jest nie tylko alkohol, ale również produkty zawierające kofeinę. Bezwzględnie konieczne jest odstawienie papierosów. W przypadku tej używki szkodliwe może być nie tylko palenie, ale również samo przebywanie w towarzystwie osoby palącej.

Choroba refluksowa w ciąży

Przyczyną choroby refluksowej często jest otyłość, zwłaszcza brzuszna. Dlatego jednym ze sposób zapobiegania schorzeniu jest zrzucenie zbędnych kilogramów. W przypadku gdy choroba refluksowa już wystąpi, schudnięcie często stanowi jeden z warunków skutecznej terapii. Nadmierny refluks może pojawić się również u kobiet w ciąży, gdy macica wypełnia jamę brzuszną i powoduje przesunięcie się reszty narządów ku górze. Jednak w przypadku przyszłych mam, dolegliwości zwykle kończą się niedługo przed porodem, gdy macica obniża się.

Objawy choroby refluksowej

Objawy choroby refluksowej mogą pojawić się również u osób, które aktywnie uprawiają sport, a zwłaszcza sporty kontaktowe. Dolegliwości wynikać mogą wtedy z uszkodzeń, jakie mogą pojawić się po urazach brzucha. Należy na to bardzo uważać – choć często trudno jest zapobiec uderzeniom, to po tego typu urazach warto zwracać uwagę na to, czy nie pojawiają się objawy choroby.

Choroba refluksowa często spowodowana jest niehigienicznym trybem życia, przy czym chodzi tu nie o czystość, a o regularność posiłków. Wiele osób pracuje, kosztem zjedzenia obiadu czy śniadania. Brak stałych pór spożywania pokarmu może źle wpłynąć na poziom wydzielania kwasu żołądkowego. Podobnie działa również jedzenie w pośpiechu, bez dokładnego gryzienia. W takim przypadku leczenie choroby refluksowej polega nie tylko na podawaniu leków, ale również na psychoterapii. Zmiana trybu życia jest w takim przypadku jak najbardziej konieczna.

Choć choroby przełyku rzadko bywają określane jako przyczyna choroby refluksowej, to jednak często jej sprzyjają. Jako takie schorzenie określa się często przełyk Barretta, jednak jego występowanie wcale nie oznacza, że nadmierny refluks musi wystąpić (a o tym więcej tu – http://poradnikrefluksowy.pl/).

Zapobieganie chorobie refluksowej nie zawiera stosowania środków na zgagę dostępnych bez recepty. Takie preparaty często tylko maskują objawy schorzenia, ponadto nie działają one zbyt skutecznie. Dlatego też jeśli środki zapobiegawcze nie przyniosą efektu, należy udać się do lekarza, który może zapisać medykamenty, działające o wiele skuteczniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

84 − 78 =