Jak leczyć zapalenie migdałków
Zapalenie migdałków może być niebezpiecznym schorzeniem. Wiele w tym przypadku zależy od tego, jakiego typu drobnoustroje są przyczyną takiego stanu. Warto pamiętać również, że schorzeniem, które bezwzględnie wymaga wycięcia migdałków, jest ich przewlekłe zapalenie. Jak można rozróżnić poszczególne rodzaje zapalenia migdałków i w jaki sposób są one leczone?
Migdałki podniebienne często ulegają infekcjom. Szczególnie dużą liczbę tego typu zachorowań w ciągu roku można zauważyć u dzieci. Układ odpornościowy małych dzieci dopiero uczy się rozpoznawania drobnoustrojów, dlatego też częste infekcje są czymś normalnym. Warto pamiętać jednak, że bakteryjne zapalenia migdałków, które powtarzają się bardzo często, mogą być wskazaniem do wycięcia migdałków. Jak rozpoznać, czy w danym przypadku ma się do czynienia z bakteryjnym czy wirusowym zapaleniem gardła?
Rozpoznanie zapalenia migdałków
W przypadku dzieci nawet jeśli objawy choroby nie wskazują na zapalenie bakteryjne, zaleca się wykonanie posiewu. Warto bowiem pamiętać, że infekcja bakteryjna nie musi przebiegać w sposób charakterystyczny. Z kolei zbagatelizowanie jej i brak leczenia przy pomocy odpowiednich środków, może doprowadzić do uszkodzeń ważnych narządów. Tego typu infekcje mogą być także przyczyną chorób autoimmunologicznych, choć proces ich powstawania nie został jeszcze do końca poznany.
Przyczyny zapalenia migdałków
Migdałki gardłowe zazwyczaj są atakowane przez paciorkowce i gronkowce. Takie zakażenie musi być leczone antybiotykami. By zapobiec niepotrzebnemu podawaniu antybiotyków dzieciom, zalecane jest, by przy infekcji tego typu wykonać badanie krwi i posiew. To pozwala nie tylko na potwierdzenie rodzaju infekcji, ale również określić jaki szczep bakterii wywołał chorobę. W przypadku infekcji wirusowych podawanie antybiotyków nie jest konieczne.
Podawanie antybiotyków profilaktycznie w przypadku infekcji gardła może być szkodliwe – nie tylko wpływa to negatywnie na stan flory bakteryjnej jelit, ale także może uodpornić na działanie tego typu środków leczniczych bakterie, które często już przebywają w organizmie. Infekcja wirusowa przebiega zazwyczaj łagodniej – temperatura ciała zwykle nie przekracza trzydziestu ośmiu stopni. Leczenie polega na złagodzeniu bólu gardła i obniżeniu temperatury ciała poprzez stosowanie leków dostępnych bez recepty. Niekiedy w takich przypadkach poleca się również wykorzystanie ziołowych naparów.
Czy warto wycinać migdałki?
Kiedy wycięcie migdałków może okazać się niezbędne? Zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych może dojść do przewlekłego zapalenia migdałków. Objawia się to między innym częstymi infekcjami, ale może doprowadzić również do nietypowych symptomów, jak nieprzyjemny zapach z ust oraz podwyższona temperatura bez żadnych innych dolegliwości. Obecnie nie ma sposobu, by pozbyć się bakterii, które wywołują tego typu stan zapalny.
Czytaj również – Ból po operacji migdałków, jak go łagodzić?
Jeśli lekarz laryngolog potwierdzi, że powodem jest przewlekłe zapalenie migdałków, jedyną dostępną metodą jest usunięcie migdałków wraz z drobnoustrojami, które są przyczyną problemu. Obecnie jednak taka operacja jest wykonywana tylko wtedy, gdy inne sposoby leczenia zawiodą.