Gronkowcem złocistym zarazisz się też w szpitalu

Często słyszy się, że gronkowiec złocisty jest bakterią, którą można się zarazić w szpitalu. Statystyki w tym zakresie są nieubłagane, ponieważ w polskich warunkach takie zakażenia stanowią ponad 35% wszystkich zakażeń. Jest to więc bardzo poważny problem. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że można z nim walczyć, także wytaczając szpitalowi proces.

Szpitalna odmiana gronkowca

Istnieje szczególna odmiana gronkowca, występująca głównie w szpitalach. Mowa tutaj o gronkowcu złocistym typu MRSA. Taki szczep gronkowca jest w stanie przeżyć bardzo długo, ze względu na jego uodpornienie się na antybiotyki, powszechnie stosowane w szpitalach.

Jak gronkowiec przenosi się na pacjentów szpitalnych?

Gronkowiec złocisty może przenosić się na pacjentów szpitalnych na kilka możliwych sposobów. Najczęściej do zakażenia dochodzi w związku z brakiem czystości sal operacyjnych oraz sterylności stosowanych narzędzi. Zdarza się także, że w trakcie zabiegu lub operacji gronkowiec złocisty przenosi się do rany operacyjnej z innego miejsca na ciele pacjenta. Gronkowiec złocisty jest bowiem obecny na skórze 30% populacji. Taki gronkowiec skórny jest bardzo zaraźliwy.

Czy możliwe jest uzyskania odszkodowania od szpitala za zakażenie gronkowcem?

W przypadku zakażenia gronkowcem w szpitalu możliwe jest uzyskanie odszkodowania. Szpital ma bowiem obowiązek zapewnić czystość i sterylność sal operacyjnych i wypoczynkowych, a także narzędzi chirurgicznych. Zadaniem lekarzy i pielęgniarek jest zadbanie nie tylko o dobre samopoczucie pacjenta i wyleczenie go z określonego schorzenia, ale także zabezpieczenie go przed bakteriami i wirusami przenoszonymi różnymi drogami.

Jeśli po wizycie w szpitalu dojdzie do zachorowania u pacjenta na gronkowiec złocisty, można zażądać odszkodowania za krzywdy, argumentując to stratami finansowymi, związanymi z dłuższym okresem hospitalizacji i leczenia, gojenia się ran pozabiegowych, a także konieczności przeprowadzenia dodatkowych zabiegów. Wysokość odszkodowania, o którą można się ubiegać, powinna być uzależniona od skali dolegliwości, które dotykają zakażoną gronkowcem osobę oraz od długości czasu wyłączenia z normalnego życia.

Warto jest przeczytać wypowiedzi osób, które także dotknął ten problem lub skonsultować temat z prawnikiem. W ten sposób będzie możliwe uzyskanie odszkodowania adekwatnego do zakresu poniesionych szkód.

Poszpitalne leczenie gronkowca

Leczenie gronkowca może trwać nawet do kilku tygodni. Wszystko uzależnione jest od organizmu. Są bowiem przypadki kiedy takie leczenie jest utrudnione ze względu na obniżoną odporność organizmu czy też leczenie innych schorzeń.

W leczeniu gronkowca bardzo istotne jest stosowanie antybiotyków dostosowanych do szczepu gronkowca, ale także niezwykle ważna jest odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna czy też unikanie alkoholu i papierosów, które negatywnie wpływają na wyniki leczenia. Leczenie gronkowca powinno być wielokierunkowe. Nie można się opierać wyłącznie o środki leczenia farmakologicznego serwowane przez lekarzy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

53 − = 45