Domowe sposoby na ból ucha
Zapalenie ucha to dla dziecka prawdziwa męka. Dorośli też nie potrafią często poradzić sobie ze stanem, kiedy błona bębenkowa pęka, a z ucha sączy się wydzielina. Dzieci w takiej sytuacji nie wiedzą, co się dzieje. Nawet jeśli choroba ucha przebiega bez wysięku, jest to stan bardzo nieprzyjemny i bardzo bolesny.
Jeśli dziecko ma skłonności do bólu ucha i często się na niego skarży, powinniśmy oczywiście skonsultować sprawę z lekarzem. Niemniej jednak, warto również pomóc maluchowi i zastosować domowe sposoby na ból ucha, by choć tymczasowo złagodzić nieprzyjemne uczucie. Tym bardziej, że nie zawsze istnieje konieczność stosowania antybiotyków, które wyniszczają mały organizm i mogą powodować mnóstwo działań niepożądanych. W rezultacie dziecko, które często choruje, jest ciągle faszerowane lekami, co jeszcze bardziej obniża jego odporność. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak pozbyć się bólu ucha u swojej pociechy, zanim pobiegniemy po antybiotyki.
Gorący okład
Ocieplanie chorego ucha przynosi duże ukojenie. Dziecko nie pozwoli jednak dmuchać w siebie strumieniem ciepłego powietrza z suszarki, nie wytrzyma także siedzenia przy grzejniku. Żeby więc ukoić obolałe ucho dziecka z pomocą ciepła, należy przygotować ciepły okład. Składamy mały ręcznik i moczymy go gorącą wodą z kranu, po czym przykładamy go do ucha. Kompres powinien być tak gorący, jak tylko to możliwe. Nie powinien oczywiście parzyć dziecka. Aby okład utrzymał się przy uchu, kiedy dziecko wierci się i odsuwa, najlepiej założyć mu na głowę czapkę, która przytrzyma go na miejscu.
Zimne skarpetki
To dobra metoda, by wygonić infekcję z organizmu, choć dla wielu może wydawać się dziwna. By zastosować ten domowy sposób na ból ucha, należy wziąć parę skarpet (najlepiej bawełnianych), zmoczyć je w zimnej wodzie i wykręcić, a następnie – założyć dziecku na stopy. Na wierzch zakładamy kolejną parę skarpet, tym razem suchych i pilnujemy, by maluch nie zrzucił ich przez całą noc. Zimne skarpetki powinny wyciągnąć chorobę.
Oliwka dla dziecka
Każdy, kto ma małe dziecko, ma też zapewne w domu oliwkę. Niewielką jej ilość trzeba trochę podgrzać, wrzucając buteleczkę do gotującej się wody. Po chwili wyjmujemy ją i sprawdzamy na nadgarstku, czy ma temperaturę ciała i czy nie jest po prostu za gorąca. Jeśli jest delikatnie ciepła, wpuszczamy do bolącego ucha kilka kropel i dociskamy je wacikiem.
Pożywienie
Dziecko, które często choruje, tak naprawdę alarmuje nas, że coś jest nie tak z jego dietą. Powinniśmy szybko zastanowić się, czy jest wystarczająco zdrowa. Jeśli w organizmie jest już stan zapalny, musimy w tym czasie ograniczyć spożycie słodyczy, dawać dziecku mniej mleka, żółtego sera i jogurtów. By ukoić ból od wewnątrz, trzeba skłaniać malucha do picia ciepłych płynów i jedzenia zup.
Rzadko sięgam po domowe sposoby na ból, bo cel jest taki, żeby bólu pozbyć się szybko. Przy ostatnim zawianiu, kiedy ból dokuczał mi niesamowicie, to zaczęłam psikać spray fonix, który mi w aptece polecili jako skuteczny na ból. Rzeczywiście zadziałał świetnie i szybko pozbyłam się bólu