Brązowe upławy o nieprzyjemnym zapachu objawem choroby

Upławami nazywamy nieprawidłową wydzielinę produkowaną przez drogi rodne o różnym pochodzeniu. Jeśli upławom towarzyszy także nieprzyjemny zapach, mogą być one objawem zakażenia narządów płciowych. Każde ich wystąpienie powinno wzbudzić naszą czujność i dokładną obserwację swojego ciała pod kątem potencjalnych nieprawidłowości.

Brązowe upławy w postaci plamienia mogą pojawić się właściwie w każdym momencie cyklu: na jego początku, w okresie około owulacyjnym, przed miesiączką lub tuż po niej. Ich bezpośrednią przyczyną najczęściej są infekcje, polipy, nadżerki, mięśniaki, a także choroby weneryczne.

Upławy o nieprzyjemnym zapachu mogą także towarzyszyć niezwykle groźnemu zakażeniu wirusem HPV. Jest to wirus brodawczaka ludzkiego, na którego zarażenie są najbardziej narażone osoby, które wcześnie rozpoczęły współżycie płciowe, często zmieniają partnerów oraz są aktywne seksualnie. Wirus ten jest niezwykle groźny, u kobiet powoduje bowiem nowotwór szyjki macicy, u mężczyzn mających osłabiony układ odpornościowy może natomiast wywołać groźne dla życia powikłania.

Brązowe upławy po miesiączce mogą wiązać się z obecnością nadżerki, która często jest pierwszym stadium zakażenia HPV, a także ostrzegać nas o obecności polipów i innych zmian w obrębie narządów płciowych.

W razie wystąpienia niepokojących upławów należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż mogą one sygnalizować poważny stan chorobowy w obrębie naszego organizmu. Warto także wykonać odpowiednie badania wykluczające obecność wirusa HPV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 7 = 1