Trycholog – dowiedz się kim jest i kiedy trzeba go odwiedzić

Trychologia jest jedną z dziedzin medycyny. Specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu zaburzeń i chorób, które są związane z ludzkimi włosami, jak również skórą głowy. Lekarz, do którego kieruje się pacjent podejrzewający u siebie ww. problemy to trycholog. Nazwa pochodzi od greckiego słowa trikhos, czyli „włos”. Początki działania tej specjalności datuje się na lata 60-te XIX wieku.

Rodzaje i przyczyny łysienia

Najczęstszym spośród problemów, z jakimi zmagają się pacjenci zgłaszający się do do specjalisty są wypadające włosy. Gdy postępuje, przyczyny mogą być różne. Należą do nich  między innymi:

  • czynniki naturalne (jak np. dziedziczne skłonności);
  • zmiany chorobowe;
  • przyjmowanie określonych rodzajów leków.

Przyczyny wypadania włosów można podzielić na łysienie: dziecięce, androgenowe, męskie, całkowite, plackowate (w tym rzekome), telogenowe, wężykowate, dyfuzyjne, rozlane, postępujące w przebiegu chemioterapii, bliznowaciejące, pospolite, neurotyczne, anagenowe, rozlane, polekowe, okresowe, poporodowe czy dynamiczne.

Sposoby badania włosów

Trichogram należy do badań mikroskopowych. Pozwala na ocenę mechanizmu oraz przyczyny problemów z włosami, jak również ich struktury i stanu. Szczegółowej analizie poddawane są mieszki włosowe oraz łodyga. Jest to metoda bezbolesna, chociaż konieczność pobrania materiału badawczego jest dość nieprzyjemna. Do badania potrzeba bowiem ok. 100 włosów pobranych z 4 – 5 miejsc owłosionej skóry głowy. Dzięki uzyskanym wynikom można potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie łysienia. Możliwe jest również ustalenie przyczyn mechanicznych lub infekcji skóry głowy. Trichogram to badanie włosów, które można wykonać w każdym wieku oraz stanie zdrowia.

Skuteczny ekspert trycholog
Profesjonalne badanie skóry głowy

Trichoskopia należy do metod cyfrowych. Opiera się na technice wideodermoskopii. Jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna. Badanie obywa się za pomocą specjalnej kamery, która rejestruje obraz i przekazuje go na monitor. Ocenie podlegają takie elementy włosa jak: łodyga, ujście mieszków włosowych oraz skóra w okolicy włosa. Badaniem obejmuje się okolice: czołową, skroniową, a także potyliczną. Wykonywane są po 4 zdjęcia w każdej z nich. Trichoskopia pozwala na ustalenie możliwych przyczyn wypadania włosów, co bardzo ułatwia podjęcie późniejszego leczenia.

Kiedy konieczna jest wizyta u trychologa?

Nadmierne wypadanie włosów jest sygnałem alarmującym. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem o specjalizacji trycholog. Zleci on wykonanie odpowiednich badań i ustali np. przyczyny łysienia.

Na podstawie wyników oraz zebranego szczegółowego wywiadu z pacjentem na temat między innymi występowania łysienia w przyszłości u niego lub członków najbliższej rodziny, przyjmowanych leków oraz chorób współwystępujących, dobierany jest odpowiedni sposób leczenia – mówi lekarz trycholog.

Metody stosowane do leczenia problemów z włosami

Zabiegi są wykonywane w wielu miastach Polski, takich jak specjalistyczna klinika kosmetologiczna:

dr Trycholog Gdynia
Powstania Styczniowego 22/2
81-519 Gdynia

Wypadające włosy stanowią niewątpliwie problem medyczny, ale również estetyczny. Co na wypadanie włosów jest najbardziej skuteczne?

W przypadku postępujących problemów z włosami warto stosować specjalistyczne szampony czy wcierki. Poprawiają one stan skóry głowy a co za tym idzie również struktury włosów. W zależności od rodzaju schorzenia, mogą być antygrzybiczne, na porost włosów, wzmacniające, przeciwłupieżowe czy przeciwzapalne.
Do metod bardziej inwazyjnych należy mezoterapia skóry głowy. Można wyróżnić 3 rodzaje:

  • igłową –  wprowadzania substancji aktywnych za pomocą strzykawek z cienkimi igłami lub specjalnego urządzenia, które wykonuje drobne nakłucia;
  • bezigłową – bezinwazyjne wprowadzanie preparatów regenerujących i leczniczych za pomocą urządzenia (np. dermojet), które wytwarza prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, zwiększają tym przepuszczalność błony komórkowej, co ułatwia rozprowadzanie substancji;
  • osoczem bogatopłytkowym – kilkuetapowy proces polegający na nastrzykiwaniu skóry głowy odwirowanym osoczem pacjenta połączonym ze specjalnymi substancjami leczniczymi bądź regenerującymi.

Ponadto dobre efekty daje stosowanie takich zabiegów jak:

  • dermapen – zabieg polegający na wprowadzaniu substancji w odpowiednie miejsce za pomocą urządzenia w kształcie większego długopisu, zakończonego wieloma drobnymi igiełkami;
  • karboksyterapia – jest to zabieg nowatorski, który polega na wstrzykiwaniu pod skórę dwutlenku węgla w celu poprawy ukrwienia skóry głowy oraz zatrzymania procesu wypadania włosów lub pobudzenia ich produkcji.

Dla osób, które zastanawiają się jak wzmocnić włosy bez ingerencji w ich strukturę polecane są metody polegające na stosowaniu odpowiedniej diety. Dzięki właściwie zbilansowanym produktom można poprawić wygląd i stan skóry głowy oraz włosów. Obok produktów bogatych składniki odżywcze (witamina A, cynk itp.) warto włączyć spożywanie koktajli, które dostarczą odpowiednich witamin i mikroelementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 2 =