Udar to poważne zagrożenie
Udar mózgu, według statystyk medycznych, jest jedną z chorób, na które każdego roku umiera około 30 tysięcy osób. Najwyższa w Europie śmiertelność, sięgająca w Polsce do 40% osób, które zachorowały na udar, sprawia, że lekarze zwracają coraz większą uwagę na udary mózgu oraz bezpośrednie przyczyny, jakie przyczyniają się do powstania udarów. Jakie są zatem najbardziej charakterystyczne objawy udaru i czy „tradycyjny” udar słoneczny ma coś wspólnego z udarem mózgu?
W celu poznania wszystkich informacji polecamy przeczytać również artykuły z tej strony: http://udarmozgu.edu.pl
Czym jest udar mózgu
Udar mózgu jest miejscowym zaburzeniem krążenia, do jakiego dochodzi w mózgu. Wspomniane zaburzenia muszą mieć charakter nagły i tak się właśnie dzieje w przypadku udarów niedokrwiennych i krwotocznych.
Większość polskich pacjentów zapada na udar niedokrwienny – według statystyk nawet 80% wszystkich pacjentów. Za czynnik bezpośrednio odpowiedzialny uważany jest skrzep utworzony w naczyniach krwionośnych, który po oderwaniu przedostał się do mózgu. Takie skrzepy blokują dopływ tlenu do naczyń w mózgu, co prowadzi do miejscowego obumierania mózgu. Nieco inaczej przebiega udar krwotoczny, w którym zmiany w mózgu są spowodowane przez pęknięte naczynie krwionośne.
Objawy udaru
Mimo odmiennych czynników odpowiedzialnych bezpośrednio za udar, objawy udarów są dość zbliżone. Pacjenci skarżą się na silny ból głowy, mogą mieć wrażenie, że połowa ich twarzy jest sparaliżowana, co dla innych przejawia się w „krzywym”, asymetrycznym uśmiechu. Jednostronny paraliż może również obejmować kończyny. Wielu pacjentów ma problem z mówieniem – ich mowa staje się bełkotliwa, mało zrozumiała, a chory nie jest w stanie wypowiedzieć dłuższego zdania. U pacjentów z udarem krwotocznym może dojść do utraty przytomności.
Leczenie udaru mózgu
Według lekarzy najważniejszy dla pacjenta z udarem jest czas, bowiem im szybciej rozpocznie się leczenie udaru, tym większa szansa na całkowite odzyskanie sprawności. Dlatego leczenie po udarze powinno się rozpocząć do 3 godzin od pojawienia się objawów charakterystycznych dla udaru.
Leczenie rozpoczyna się od usunięcia skrzepu lub podania leków na rozrzedzenie krwi lub też na zamknięciu naczynia, które spowodowało wylew krwi do mózgu. W ciągu 24 godzin od udaru rozpoczyna się także rehabilitację, która obejmuje zarówno zajęcia z fizjoterapeutą, jak i z psychiatrą czy neurologopedą. U 80% pacjentów po udarach dochodzi bowiem do problemów z mówieniem, które mogą być spowodowane fizycznym uszkodzeniem narządu mowy lub wiążą się z uszkodzeniem mózgu. U części pacjentów dochodzi do udarów po wcześniejszym pojawieniu się mikroudaru.
Udary cieplne
Udar słoneczny, jako szczególny przypadek udaru cieplnego, nie ma nic wspólnego z udarem mózgu, choć jego konsekwencje także mogą być niezwykle poważne. Udar słoneczny wiąże się z przegrzaniem organizmu, najczęściej wywołanym przebywaniem w zbyt silnym słońcu lub w przegrzanym pomieszczeniu.
Najbardziej charakterystyczne objawy udaru słonecznego to silny ból głowy, któremu towarzyszą zawroty głowy, nudności i wymioty, ale także dreszcze, bowiem w wielu przypadkach za udarem słonecznym stoi podwyższona temperatura ciała, przekraczająca 40 stopni.
W przypadku udaru słonecznego, pierwsze działania wiążą się z usunięciem pacjenta z ekspozycji słonecznej oraz z koniecznością obniżenia temperatury ciała. Ze względu na możliwość szybkiego odwodnienia i utraty elektrolitów, zaleca się także nawadnianie pacjenta, co szczególnie duże znaczenie ma u dzieci. Udar słoneczny jedynie w skrajnych przypadkach jest leczony poprzez hospitalizację.