Najlepszy sposób na rozstępy

Rozstępy to nic innego jak wrzecionowate pasma, które szpecą skórę ud, brzucha czy pośladków, nieco rzadziej występują na piersiach, rękach czy ramionach. Powstają wtedy, gdy następuje szybki wzrost masy ciała w krótkim czasie.

Często obecne są na ciele kobiet, po ciąży. Powstają, ponieważ skóra musi „rozciągnąć się”, tak, by przykryć nowo powstałą tkankę podskórną. Powstają jako efekt rozrywania kolagenowych włókien obecnych w skórze. Jeśli trafiłaś na tę stronę, na pewno zastanawiasz się co na rozstępy. Nie jest łatwo im zaradzić, gdyż powstają po ciąży, w sytuacji niedoborów witaminowych oraz hormonalnych zmian. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Rodzaje rozstępów

czerwone rozstępy – są to świeże zmiany, dotknięte stanem zapalnym. Jest to faza, w której można jeszcze cofnąć niechciane, patologiczne zmiany. Najlepiej jest zainwestować wówczas w specjalne serum, zawierające kompleks witaminowy i pewien aktywny składnik, ze zdolnościami regeneracyjnymi.
białe rozstępy – stan zapalny ustąpił, skóra wytworzyła bliznowatą tkankę, która ma zastąpić skórę. W tej fazie ciężko jest cokolwiek z nimi zrobić, bez używania metod inwazyjnych. Kosmetyki typu kremy czy żele, nie przynoszą tu pozytywnych efektów. Oczywiście, sprawią, że blizna będzie mniej widoczna, ale z całą pewnością nie zniknie. Na tym etapie najlepiej jest stosować metodę laserową. Usuwanie rozstępów laserem przynosi zwykle dodatnie efekty. Faktem jest bowiem, że każda z naszych komórek ma właściwości regeneracyjne, tyle, że trzeba je odpowiednio zmotywować.

Jak pozbyć się rozstępów?

Jedną z najtańszych i najpowszechniejszych metod walki z rozstępami są drogeryjne specyfiki – kremy, maści, żele. Zwykle zawierają kolagen, którego zadaniem jest wniknięcie w głąb skóry i odtworzenie uszkodzonych fragmentów. Czy są skuteczne? Hmmm… oczywiste jest, że najlepsze jest to, co naturalne… Krem niekoniecznie musi pomóc. Wszystko zależy od zdolności absorpcyjnych naszej skóry – im większe zdolności do wchłaniania, tym lepiej. Poza tym, zauważmy, że kolagen wnikający z zewnątrz niekoniecznie musi zachowywać się jak endogenny składnik naszego ciała – to, że coś pochodzi z zewnątrz i zostało zaaplikowane do wnętrza naszego organizmu, wcale nie oznacza, że odnajdzie się w swojej roli. Skąd kolagen pochodzący z kremu „ma wiedzieć”, że powinien zaszczepić się pod skórą i tam wspomóc regenerację skóry?

Usuwanie rozstępów nie jest takie proste. Jednymi ze skuteczniejszych metod pozbywania się rozstępów są zabiegi typu dermabrazja i mezoterapia. Czasami pomagają zabiegi laserowe i peelingi chemiczne z kwasem glikolowym lub kwasem TCA.

Usuwanie rozstępów

Jak pozbyć się rozstępów na własnym ciele? Każdy powinien dopasować metodę do swojego ciała. Obecnie znanych jest wiele sposobów:

  • dermabrazja – pomaga pozbyć się nie tylko rozstępów, ale i blizn. Metoda uchodzi za wysoce skuteczną. Jest to głęboki peeling mechaniczny, który ściera naskórek i górne warstwy skóry właściwej. Zabieg wykonuje się przy pomocy specjalistycznej szczoteczki ścierającej lub tarczy zaopatrzonej w papier ścierny. W ciągu kilku minut następuje starcie poszczególnych warstw komórek, po czym komórki stymulowane są do produkcji nowych włókien.
  • mezoterapia – zwana również „terapią osoczem bogatopłytkowym”. Zabieg jest autologiczny, czyli wykorzystywany jest materiał pochodzący bezpośrednio od pacjenta. Wykorzystywane są tu komórki, pochodzące z krwi, które posiadają szczególne właściwości odbudowy skóry.
  • laseroterapia – na usuwanie rozstępów stosowany jest w przypadkach trudnych laser. Usuwanie rozstępów polega na stymulacji komórek przez światło. Terapia umożliwia bardzo precyzyjne usunięcie nawet drobnych zmian. Metoda jest wykorzystywana również do usuwania blizn i przebarwień.

Sposób na rozstępy zależy od upodobań indywidualnych, środków pieniężnych jakimi dysponujemy, fazy rozwojowej oraz od umiejscowienia zmiany.  Preparaty apteczne nie zawsze działają. Dlatego warto zaciekawić się czymś takim jak usuwanie rozstępów Gdynia.

Co na rozstępy? – poradnik

Aby wybrać najlepszą metodę dla siebie, należy ustanowić, w jakiej fazie rozwojowej znajdują się zmiany. Są czerwone? – jeśli tak, możesz spróbować zadziałać na zmiany kremami dostępnymi w punktach aptecznych i drogeriach. Jeśli, są już białe, perłowe, lepiej zainwestować w dermabrazję, mezoterapię czy laser. Na rozstępy istnieje wiele metod. Ich skuteczność zależy od czynników indywidualnych i fazy rozwojowej blizny.  Przeciętna kobieta uważa, że laser to najlepszy zabieg na rozstępy. Osobiście skupiłabym się jednak na mezoterapii. Metoda ma wiele wspólnego z biologiczną odnową. Choć porusza się głównie kwestię rozstępów, przy okazji następuje też odmłodzenie komórek i eliminacja przebarwień. Laserowe usuwanie rozstępów przynosi pozytywne rezultaty, sprawia, że komórki, poczynają wytwarzać kolagen,a stara zniszczona tkanka, zastąpiona zostaje przez nową – pozbawionej nieciekawej blizny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + = 15