Pierwsze dni bez papierosa

Pierwsze dni bez papierosa mogą być wyjątkowo trudne zwłaszcza wtedy, gdy dana osoba zdecydowała się na rzucenie nałogu od razu, bez żadnego przygotowania. Warto przygotować się na ewentualne skutki uboczne takiej decyzji. Choć niewielu osobom udaje się takie działanie, to jednak warto sprawdzić czy ta metoda nie okaże się w danym przypadku najskuteczniejsza.

Nerwowość po rzuceniu palenia papierosów

Pierwsze dni po rzuceniu palenia papierosów mogą przynieść efekty uboczne braku nikotyny. Często pojawia się nerwowość – nie zawsze w pierwszym dniu po rzuceniu palenia, czasami dopiero na trzeci dzień organizm zaczyna odczuwać poważny brak nikotyny. Dlatego na ten czas warto zaplanować absorbujące zajęcia, które sprawią, że głód nikotynowy nie będzie tak dotkliwy. Zalecana jest zwłaszcza aktywność na świeżym powietrzu – organizmowi dostarcza się w ten sposób potrzebnego tlenu, a dodatkowo obserwacja otoczenia powinna sprawić, że dany dzień nie będzie nudny.

Jak nie zapalić papierosa

Jeśli konieczne jest udanie się do pracy, warto poinformować współpracownikom o tym, że rzuca się palenie. To powinno sprawić, że nikt nie będzie przypominał o tak zwanym wyjściu na papierosa. Warto jest unikać pokus zwłaszcza podczas tych pierwszych kilku dni, ponieważ wiele osób właśnie w tym czasie rezygnuje z powziętej decyzji i wraca do nałogu. Warto przewietrzyć pomieszczenie w którym się pracuje. Specjaliści zalecają, by unikać picia kawy. Ta rada ma zastosowanie jednak tylko wtedy, gdy danej osobie kawa nieodłącznie kojarzy się z papierosem. Jeśli napój ten był pity osobno, zazwyczaj nie ma potrzeby by z niego rezygnować. Podobnie wygląda to w przypadku picia napojów alkoholowych.

Po pracy warto unikać miejsc, gdzie można zapalić. Obecnie zakaz palenia obejmuje właściwie wszystkie miejsca i lokale, dlatego nie jest trudne. Można wybrać na przykład lokal gastronomiczny ze zdrową żywnością i spróbować całkiem czegoś nowego. Warto także motywować się poprzez nagrody – powinny one kosztować tyle, co niewypalone paczki papierosów. Pierwszy dzień bez papierosa najlepiej jest zakończyć zdrową dawką snu. To podstawa, ponieważ zdrowy sen pozwala na odtrucie organizmu.

Pierwsze dni bez papierosa

Nie zawsze pierwsze dni bez papierosa da się przeżyć bezboleśnie. Oprócz standardowej nerwowości mogą pojawić się między innymi bóle głowy i odczucie nierównej pracy serca. Nie powinno się je bagatelizować – mogą one świadczyć o dużym uzależnieniu ze strony organizmu. Pamiętać trzeba bowiem o tym, że papierosy uzależniają nie tylko psychicznie. Nikotyna może uzależniać również fizycznie i wtedy rzucanie papierosów w sposób nagły może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego wieloletnim palaczom doradza się najpierw konsultację, a potem wdrożenie stopniowego rzucania palenia, które nie niesie ze sobą tak silnych efektów ubocznych. Jeśli ktoś decyduje się na samodzielne zrezygnowanie z nałogu powinien mieć to na uwadze i przynajmniej zakupić plastry lub gumy nikotynowe. W niektórych przypadkach sprawdza się również leczenie akupunkturą, jednak w tym celu konieczne jest znalezienie doświadczonego specjalisty w tej dziedzinie.

6 thoughts on “Pierwsze dni bez papierosa

  1. Pierwsze dni bez papierosów to jest kompletna mordęga. Najgorsze tortury jakie można sobie wyobrazić. Ja przez tydzień nie mogłem wytrzymać, ręce mi się trzęsły a nie paliłem wcześniej bardzo dużo. Pół paczki fajek dziennie, jak była impreza to może trochę więcej. Masakra.

  2. No to wyobraź sobie co ja przeżywałem, jak normą była jedna paczka fajek dziennie, a na imprezie zdarzało się do piwka wypalić i ze dwie paczki. A rzucić chciałem od razu, nie jakieś stopniowe ograniczanie, tylko ciach z dnia na dzień przestać palić. Niestety, tak szybko rzucić palenie to umieją chyba tylko najwięksi kozacy. No mi się w każdym razie od razu nie udało, ale palę coraz mniej i to już jest duży plus.

  3. Ja paliłem ponad 2 paczki dziennie (kierowca międzynarodowy) rzuciłem z dnia na dzień. Dziś mija 2 tygodnie jak nie palę, ale męczarnie z tym związane są nie do opisania… Najgorzej po posiłku…

  4. Paliłam 19 lat po 2 paczki papierosów, próbowałam przestać kilkanaście razy z plastrami, gumami, i innymi cudakami ,zawsze kończyło się to tak samo wracałam do nałogu. Winiłam siebie ze mam słabą wolę, że jestem tak uzależniona że nie ma dla mnie ratunku, w końcu postanowiłam zawalczyć jeszcze raz tym razem bez gum,plastrów itp. pseudo wspomagaczy i głupkowatych porad specjalistów którzy nigdy nie zaznali głodu nikotynowego. Założyłam zeszyt w którym zakreślałam każdy dzień krzyżykiem w którym udało mi się wykonać plan a plan był taki : codziennie 1 papieros mniej. Kiedy doszłam do 3 dziennie, organizm oszalał serce biło jak szalone, zawroty głowy miałam takie ze ledwo widziałam na oczy (5 dni) , załączyła się żarłoczność , jadłam wszystko co było jadalne do tego bezsenność a jak już zasnęłam śniło mi się że palę. Po około 14 dniach przestałam tyle jeść i zaczęłam lepiej spać. Jak przetrwałam te 14 dni? zaglądałam do mojego zeszytu , nagradzałam się kupując sobie różne rzeczy za pieniądze z papierosów, i ćwicząc przy ekstremalnym napadzie głodu zaczynałam ćwiczyć Dzisiaj nie palę i za każdym razem gdy wraca chęć zapalenia przypominam sobie , jaką drogę musiałam przebyć i od razu chęć mi mija. Ostrzegam was przed terapiami zastępczymi nigdy w taki sposób nie rozstaniecie się z nałogiem! nikotyna w innym stężeniu ale zawsze będzie obecna w organizmie zdecydowanie taniej jest ograniczyć palenie i być konsekwentnym , obserwujcie swój organizm nie poddawajcie się ,róbcie notatki , jeśli komuś takiemu jak ja udało się to każdemu z was się uda powodzenia ,trzymam mocno za was kciuki 🙂

  5. Polecam przeczytać książkę Allana Carra Jak skutecznie rzucić palenie. Przeczytałam z 10razy, były plastry, tabletki, ograniczanie, prądy i nic nie pomagało. Trzeba poukładać wszystko w głowie. Rzuciłam od razu. Paliłam prawie 2paczki dziennie od 14 lat. Książka pomogła mi zrozumieć cały mechanizm. Dzięki tej wiedzy nie cierpię. Trzymam i za was kciuki.

  6. Ja po kilkunastu latach palenia rzuciłam i dzisiaj mija 11 dzień. Nie wspomagam się niczym, ale jest ciężko.. Po jedzeniu mnie ciągnie, po alkoholu i kawie też. Jak idą wszyscy zapalić a ja zostaję, to mnie skręca. Ale z drugiej strony w końcu od bardzo dawna czuję się jakoś „świeżo” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *