Domowe sposoby na ból ucha

Zapalenie ucha to dla dziecka prawdziwa męka. Dorośli też nie potrafią często poradzić sobie ze stanem, kiedy błona bębenkowa pęka, a z ucha sączy się wydzielina. Dzieci w takiej sytuacji nie wiedzą, co się dzieje. Nawet jeśli choroba ucha przebiega bez wysięku, jest to stan bardzo nieprzyjemny i bardzo bolesny.

Jeśli dziecko ma skłonności do bólu ucha i często się na niego skarży, powinniśmy oczywiście skonsultować sprawę z lekarzem. Niemniej jednak, warto również pomóc maluchowi i zastosować domowe sposoby na ból ucha, by choć tymczasowo złagodzić nieprzyjemne uczucie. Tym bardziej, że nie zawsze istnieje konieczność stosowania antybiotyków, które wyniszczają mały organizm i mogą powodować mnóstwo działań niepożądanych. W rezultacie dziecko, które często choruje, jest ciągle faszerowane lekami, co jeszcze bardziej obniża jego odporność. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak pozbyć się bólu ucha u swojej pociechy, zanim pobiegniemy po antybiotyki.

Gorący okład

Ocieplanie chorego ucha przynosi duże ukojenie. Dziecko nie pozwoli jednak dmuchać w siebie strumieniem ciepłego powietrza z suszarki, nie wytrzyma także siedzenia przy grzejniku. Żeby więc ukoić obolałe ucho dziecka z pomocą ciepła, należy przygotować ciepły okład. Składamy mały ręcznik i moczymy go gorącą wodą z kranu, po czym przykładamy go do ucha. Kompres powinien być tak gorący, jak tylko to możliwe. Nie powinien oczywiście parzyć dziecka. Aby okład utrzymał się przy uchu, kiedy dziecko wierci się i odsuwa, najlepiej założyć mu na głowę czapkę, która przytrzyma go na miejscu.

Zimne skarpetki

To dobra metoda, by wygonić infekcję z organizmu, choć dla wielu może wydawać się dziwna. By zastosować ten domowy sposób na ból ucha, należy wziąć parę skarpet (najlepiej bawełnianych), zmoczyć je w zimnej wodzie i wykręcić, a następnie – założyć dziecku na stopy. Na wierzch zakładamy kolejną parę skarpet, tym razem suchych i pilnujemy, by maluch nie zrzucił ich przez całą noc. Zimne skarpetki powinny wyciągnąć chorobę.

Oliwka dla dziecka

Każdy, kto ma małe dziecko, ma też zapewne w domu oliwkę. Niewielką jej ilość trzeba trochę podgrzać, wrzucając buteleczkę do gotującej się wody. Po chwili wyjmujemy ją i sprawdzamy na nadgarstku, czy ma temperaturę ciała i czy nie jest po prostu za gorąca. Jeśli jest delikatnie ciepła, wpuszczamy do bolącego ucha kilka kropel i dociskamy je wacikiem.

Pożywienie

Dziecko, które często choruje, tak naprawdę alarmuje nas, że coś jest nie tak z jego dietą. Powinniśmy szybko zastanowić się, czy jest wystarczająco zdrowa. Jeśli w organizmie jest już stan zapalny, musimy w tym czasie ograniczyć spożycie słodyczy, dawać dziecku mniej mleka, żółtego sera i jogurtów. By ukoić ból od wewnątrz, trzeba skłaniać malucha do picia ciepłych płynów i jedzenia zup.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *