Brodawki łojotokowe

Brodawki łojotokowe zaliczane są do łagodnych ( nienowotworowych ) zmian na skórze, które zwykle nie wymagają leczenia. Każda brodawka łojotokowa to swego rodzaju narośl na skórze, o okrągłym kształcie. Udokumentowane brodawki łojotokowe zdjęcia pokazują, że ich wielkość waha się od kilku milimetrów, do nawet kilkunastu centymetrów. Najczęściej mają jasno -, lub ciemnobrązowy kolor. Niemniej brodawka łojotokowa może mieć również nieregularny kształt i czarną barwę.

Brodawka łojotokowa – przyczyny

Brodawki łojotokowe pojawiają się najczęściej u osób około 40 roku życia. Zmiany te mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele, nawet na podeszwach stop, czy na dłoniach. Prawdziwa przyczyna powstawania brodawek łojotokowych nie jest poznana. Nie należy się obawiać związku brodawka łojotokowa a czerniak, ponieważ jak wspomniano powyżej jest to zmiana łagodna. Nie ma możliwości, aby brodawki łojotokowe przekształciły się w bardzo groźne komórki nowotworowe i były przyczyną jakichkolwiek komplikacji zdrowotnych. Największy problem stanowi fakt, że tak zwane brodawki starcze z reguły mają bardzo nieestetyczny wygląd, szczególnie wtedy gdy są zlokalizowane na skórze twarzy.

Brodawki łojotokowe – objawy

Jak wspomniano powyżej głównym objawem tego schorzenia są niegroźne okrągłe zmiany na skórze, które mogą występować w różnych miejscach na ciele. Może pojawić się także rogowacenie łojotokowe, które występuje w obrębie zmiany i wokół niej. Ten rodzaj zmiany może się powiększać i zmieniać barwę na znacznie ciemniejszą. Niemniej jednak, jeżeli zmiana nie wywołuje żadnych problemów, najlepiej jest pozostawić ją bez żadnego leczenia.

Diagnostyka brodawek łojotokowych

Jeżeli podejrzewamy, że obecne na naszej skórze zmiany mogą być brodawkami łojotokowymi, należy udać się do lekarza. Diagnostyka brodawek łojotokowych polega głównie na odróżnieniu ich od zmian złośliwych. Pośród objawów, które mogą świadczyć o łagodnym charakterze zmiany należy wymienić : brak dolegliwości bólowych, brak rozrastania, czy brak krwawienia i obecność równomiernych zarysów.

Leczenie brodawek łojotokowych

Jeżeli konieczne jest usuwanie łojotokowych zmian naskórka, można to zrobić w bardzo łatwy sposób. Z reguły tego rodzaju zabieg chirurgiczny, wykonywany jest, gdy brodawki łojotokowe zlokalizowane są na twarzy, bądź gdy kolidują na przykład z ubraniami. Jedną z metod, dzięki którym każda brodawka starcza może zostać usunięta jest zabieg, który wykorzystuje działanie ciekłego azotu. Niska temperatura powoduje obumarcie komórek zmiany. Po kilku dniach od przeprowadzonego zabiegu zmiana przybiera postać strupa, który odpadnie samoistnie w przeciągu miesiąca. Zabieg ten wykonywany jest najczęściej w przypadku niewielkich zmian. Brodawka łojotokowa leczenie to również usuwanie jej przy pomocy lasera, który całkowicie wypala zmianę, pozostawiając małą i wklęsłą ranę. Następnie tworzy się strupek, który tak jak w przypadku wykorzystania
azotu, również odpada samoistnie.

2 komentarze do “Brodawki łojotokowe

  • 14 czerwca, 2020 o 12:56 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Byłem u dermatologa, żeby sprawdził mi pieprzyki i wtedy właśnie dowiedziałem się, że mam taką brodawkę łojotokową. Usunąłem laserem, w mojej rodzinie choroby skóry często występują, nie będę ryzykować

    Odpowiedz
  • 14 lipca, 2020 o 8:58 am
    Bezpośredni odnośnik

    Ja mam parę mniejszych brodawek, ale babcia poleciła mi kilka domowych sposobów i jak na razie działają 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 32 = 40